• JUBILEUSZ

  W tym roku Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" obchodzili jubileusz 17-lecia powstania Domu. Z tej okazji w "Promyku" odbyło się uroczyste spotkanie pod hasłem "Zostań aktorem życia".

  ... czytaj dalej
 • NASZA HISTORIA

  Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyk" w Gościnie z dniem 1 września 2015 r. na mocy uchwały nr XI/67/15 Rady Miejskiej w Gościnie z dnia 30 czerwca 2015r. w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Gościnie działa jako samodzielna jednostka organizacyjna.

  ... czytaj dalej
 • JAK DO NAS DOŁĄCZYĆ?

  Jeśli chcesz ubiegać się o skierowanie na pobyt w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie zajrzyj do zakładki "Zasady przyjęcia". Uzyskasz tam wszelkie informacje dotyczące wymaganych dokumentów.

  ... czytaj dalej

Terapia ruchowa na Fit-Parku

W okresie wiosenno-letnim, korzystając z pięknej słonecznej pogody Uczestnicy "Promyka" regularnie uczestniczą w treningach ruchowych na Fit-Parku oraz spędzają aktywny czas na terenach zielonych przy Zielonej Skarpie. Terapia ruchowa pozawala na poprawę naszej kondycji fizycznej, koordynowanie ruchów ciała, zachowanie prawidłowej postawy ciała oraz wzmocnienie mięśni. Ruch to zdrowie, a naszą dewizą w Planie na rok 2021 jest hasło: "Bądź aktywny, zdrowy i bezpieczny". Dlatego też idąc tym tropem spędzamy na świeżym powietrzu coraz więcej czasu.

 


Trening komputerowy w ŚDS

Jednym z treningów odbywających się w ŚDS "Promyk" jest tr. komputerowy. W pracowni komputerowej uczestnicy kształtują umiejętności pracy na komputerze, oraz korzystania z internetu. Podczas zajęć podopieczni piszą teksty, kopiują zdjęcia, wyszukują ciekawe informacje z internetu. Dzięki zajęciom w pracowni uczestnicy przekonali się, że komputer jest doskonałym narzędziem do tego, aby kształtować swoje hobby i poszerzać wiedzę. Nie ma co się dziwić w dzisiejszych czasach komputer jest nieodzownym elementem codziennego funkcjonowania, dlatego też dbamy aby treningi komputerowe odbywały się systematycznie i aby każdy miał możliwość skorzystania z nich.

 


Terapia z Psychologiem

W ŚDS "Promyk" dbamy o to, aby uczestnicy mieli zapewnione systematyczne spotkania z Psychologiem. Podczas zajęć indywidualnych i grupowych uczestnicy poruszają nurtujące ich problemy. Zajęcia z psychologiem pozwalają zdiagnozować potrzeby i możliwości naszych podopiecznych oraz ocenić postępy realizacji terapii w ośrodku. Uczestnicy uczą się, jak funkcjonować w społeczeństwie, aby czuć się akceptowanym.

 


Nagrywamy w profesjonalnym studio - aktywizacja zawodowa połączona z pasją

Uczestnicy "Promyka" przygotowując się do występu z okazji Dnia Dziecka skomponowali autorską piosenkę pod tytułem "Ale ale ale rzepka", którą nagrali w profesjonalnym studio nagrań w Gościnie. Dzięki współpracy z Panem Robertem nagraliśmy piosenkę, którą połączyliśmy z układem choreograficznym, co wzbogaciło nasz występ dla przedszkolaków. Uczestnicy na nowo odkrywali swoje talenty a co niektórzy zarazili się pasją tworzenia muzyki.
Dziękujemy serdecznie Panu Robertowi Cyngot za cenne wskazówki i niezapomnianą wizytę w profesjonalnym studio nagrań. Liczymy, że takich artystycznych spotkań będzie więcej.

 


Laureaci konkursu ogólnopolskiego pt. "Polskie Stroje Ludowe"

W maju Pan Sylwester, Pan Jarosław, Pani Jadwiga oraz Pan Ryszard wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pn. "Polskie stroje ludowe". Stosując różnorodne techniki i metody poznane podczas terapii zajęciowej w pracowni przygotowali wyjątkowe prace plastyczne, które przesłaliśmy organizatorom pocztą. Pan Sylwester Pac swoją pracę konkursową przygotował stosując metodę Quillingu. Z kolei Pan Jarosław Brzeziński wykonał pracę metodą wyklejania konturów kuleczkami z bibuły. Pan Ryszard Wiglusz tworząc pracę konkursową wykorzystał metodę: filcowanie na sucho wełną czesankową a Pani Jadwiga Stawowczyk przygotowała pracę konkursową stosując metodę: krawiectwo- wykrawanie, szycie, marszczenie, łączenie ze sobą różnych gatunków tkanin. Jesteśmy bardzo dumni, że nasi podopieczni: Pan Sylwester, Pani Jadwiga oraz Pan Ryszard zostali wyróżnieni w konkursie i otrzymali nagrody finansowe. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali również słodkie upominki od Kierownik ŚDS. Drodzy Uczestnicy składamy Wam wielkie GRATULACJE!!!

 


Zajęcia plastyczne

Na zajęciach plastycznych pod okiem pani Małgorzaty Kaleta uczestnicy przygotowywali stroje i rekwizyty, które posłużyły nam do występu artystycznego dla przedszkolaków. Nie zabrakło kolorowych masek, ozdobnych skrzydeł i oryginalnych nakryć głowy a wszystko to po to, aby w oryginalny sposób ukazać inscenizację przedstawienia pt. "Rzepka'' J. Tuwima i oczarować naszych najmłodszych widzów. Wielobarwne skrzydła, maski i nakrycia głowy dla: gąski, kurki, czy kawki oraz żabki powstawały przez wiele godzin terapii, podczas której uczestnicy kleili, wycinali, zszywali i łączyli różne elementy materiałów. Autorskie stroje urzekły naszych wymagających widzów.


W ŚDS świętujemy jubileusze i urodziny

W ŚDS "Promyk" oprócz codziennych zajęć i prowadzonej terapii znajdujemy również czas na celebrowanie wspólnych uroczystości tj. urodziny, imieniny czy jubileusze. 15. 06.2021 r. mieliśmy przyjemność świętować uroczystość urodzin naszych Panów: Pana Krzysztofa oraz Pana Mariusza. Z tej okazji Uczestnicy "Promyka" przygotowali dla solenizantów ręcznie zdobione upominki w postaci mydełka i pamiątkowej kartki. Pan Roland Walkowiak - opiekun pracowni kulinarnej zadbał aby podczas tych uroczystych chwil było słodko i przygotował kolorowe galaretki z owocami. Oczywiście odśpiewaliśmy naszym solenizantom huczne Sto lat. Drodzy Panowie z okazji urodzin życzymy Wam dużo zdrowia, uśmiechu na twarzy, pogody ducha i samych radosnych chwil!

 


"Rzepka" w wykonaniu uczestników "Promyka"

17.06.2021 r. wybraliśmy się do Zespołu Szkół w Gościnie aby zaprezentować przedszkolakom występ artystyczny z okazji Dnia Dziecka. Czerwcowe występy dla naszych milusińskich wpisały się już w coroczne Plany terapeutyczne ŚDS. Spotkanie pt. "Ale Rzepka" odbyło się na terenach zielonych Zespołu Szkół, dzięki czemu mogliśmy zadbać o dystans i bezpieczeństwo nas wszystkich. Zaprezentowaliśmy naszym młodym widzom inscenizację utworu pt. "Rzepka" Juliana Tuwima oraz autorski utwór muzyczny pt. "Ale ale ale rzepka". Podczas występu zaprosiliśmy przedszkolaków do wspólnej zabawy. Integrowaliśmy się podczas gier, zagadek i zajęć rekreacyjno-sportowych, przygotowanych przez Panią Anię Kindermann - opiekuna pracowni komputerowej. Spotkanie przebiegało niezwykle przyjemnie i wesoło. Dzieci z zaciekawieniem wsłuchiwały się w recytację i przyglądały kolorowym kostiumom, przygotowanym w pracowni plastycznej pod nadzorem Pani Gosi Kaleta. Nasi widzowie zaangażowali się również podczas gier i zabaw. Uśmiech na twarzy przedszkolaków oraz gromkie brawa to najpiękniejszy prezent, jaki mogliśmy dostać w podziękowaniu za występ. Cieszymy się, że mamy możliwość brać udział w tak wyjątkowych spotkaniach, podczas których niejednokrotnie już udowodniliśmy, że wiek nie jest żadną barierą, aby móc wspólnie się integrować i świetnie bawić. Oby jak najwięcej takich spotkań. Nagranie ze spotkania z dziećmi można obejrzeć w galerii wideo ŚDS "Promyk" na stronie http://sds-goscino.pl/ oraz na naszym kanale youtube. Kochane dzieci z okazji Dnia Dziecka składamy Wam najsłodsze życzenia, dużo Uśmiechu, zdrówka i spełnienia najpiękniejszych marzeń.

 


"Życie bez alkoholu ma sens - kreatywnie, aktywnie, z pasją"

Dzięki pozyskaniu środków z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych realizujemy projekt socjalny w ŚDS "Promyk". W maju i czerwcu ŚDS "Promyk" realizuje projekt socjalny pt. "Życie bez alkoholu ma sens - kreatywnie, aktywnie, z pasją". Tematyka projektu wpasowuje się i dopełnia ramy Planu Terapeutycznego ŚDS "Promyk" w Gościnie na rok 2021. Dzięki pozyskaniu środków z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych doposażono pracownię kulinarną o materiały do terapii kulinarnej tj. sprzęty i akcesoria do zdobnictwa wyrobów cukierniczych, m.in. tylki, rękawy cukiernicze, patery, zestawy do jelly art oraz artykuły dekoracyjne, masy cukrowe, barwniki. Doposażono również biblioteczkę ośrodka, w której znalazły się ciekawe pozycje kulinarne pt. "Sztuka dekoracji cukierniczej" oraz "Artystyczne dekoracje tortów". Powyższe pozwoli nam wzbogacić ofertę ośrodka, wprowadzić nowe formy terapii oraz kształtować nowe umiejętności uczestników, co niewątpliwie wzbogaci formy aktywizacji zawodowej. W ramach projektu przeprowadzono również cykl spotkań z psychologiem (psychoterapia indywidualna i grupowa). Pracownicy ośrodka w ramach zajęć, pogadanek i instruktaży wprowadzili tematykę przeciwdziałania uzależnieniom poprzez zapoznanie się z alternatywnym sposobem spędzania czasu wolnego w sposób aktywny i kreatywny. Pierwsze zajęcia praktyczne już za nami. Uczestnicy poznawali nowe techniki dekoracji i zdobienia wypieków, tworząc kolorowe galaretki, stosując metodę jelly art oraz formowali i wypiekali kolorowe bezy, stosując metodę dekoracji za pomocą tylek rosyjskich i kolorowych barwników. Zajęcia nie dość, że ciekawe i bardzo aprobujące to jeszcze niezwykle słodkie i przyjemne. Artystyczne wypieki zostały przekazane na Pikinik integracyjny w Gościnie.

 


Zaangażowanie w projekt socjalny "Rodzina bez przemocy"

20.06.2021 r. przy ośrodku sportowym OLIMP Gościno odbył się Piknik integracyjny pt. "Rodzina bez przemocy". Uczestnicy "Promyka" zaangażowali się w przygotowania do pikniku. Podczas zajęć plastycznych podopieczni tworzyli unikatowe, personalizowane zaproszenia dla gości oraz upominki dla dzieci (ręcznie zdobione mydełka glicerynowe). Z kolei w pracowni kulinarnej przygotowano słodkości do piknikowego bufetu (serniki oraz kolorowe bezy). Dzięki współpracy i zaangażowaniu podopiecznych "Promyka" po raz kolejny podkreśliliśmy, jak ważne jest propagowanie tolerancji, integracji i współpracy oraz zabawy międzypokoleniowej z udziałem osób niepełnosprawnych. Zaangażowanie uczestników ŚDS "Promyk" ukazało też jak szerokie umiejętności posiadają nasi podopieczni. Uczestnicy "Promyka" wielokrotnie angażowali się w akcje charytatywne i spotkania integracyjne, dlatego też nie mogło nas zabraknąć podczas tej wyjątkowej inicjatywy organizowanej w naszej gminie.