Ułatwienia dostępu

  • 19-LECIE

    Ostatnio świętowaliśmy 19-lecie istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie.

    ... czytaj dalej
  • NASZA HISTORIA

    Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyk" w Gościnie z dniem 1 września 2015 r. na mocy uchwały nr XI/67/15 Rady Miejskiej w Gościnie z dnia 30 czerwca 2015r. w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Gościnie działa jako samodzielna jednostka organizacyjna.

    ... czytaj dalej
  • JAK DO NAS DOŁĄCZYĆ?

    Jeśli chcesz ubiegać się o skierowanie na pobyt w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie zajrzyj do zakładki "Zasady przyjęcia". Uzyskasz tam wszelkie informacje dotyczące wymaganych dokumentów.

    ... czytaj dalej

Realizując Plan Pracy Terapeutycznej na rok 2021 we wrześniu oraz w pierwszej połowie października w ŚDS "Promyk" realizowano następującą tematykę: Dzień Pierwszej Pomocy "Myśl pozytywnie. Bądź aktywny, zdrowy i bezpieczny" (zajęcia edukacyjne, aktywizacja zawodowa, spotkanie z ratownikiem medycznym), Zajęcia kulturalno-oświatowe, w ramach których Uczestnicy udali się do Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie (Wyjazd z okazji obchodów 17. Rocznicy powstania ŚDS), Pierwszy Dzień Jesieni (silwoterapia i zajęcia plastyczne, rękodzielnicze orz terapia ruchowa), Dzień Głośnego czytania "Z historią i tradycją w tle" (zajęcia edukacyjne, biblioterapia, teatroterapia) oraz Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego (zajęcia edukacyjne).

 

Ponadto podczas realizacji zajęć w ramach pracowni komputerowej, plastycznej i kulinarnej Uczestnicy utrwalali i wzbogacali swoją wiedzę i umiejętności w zakresie treningów: funkcjonowania w codziennym życiu, umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów, umiejętności komunikacyjnych, umiejętności spędzania wolnego czasu, czy podczas terapii ruchowej, zajęć plastycznych, pracy na komputerze oraz rozmów i konsultacji terapeutycznych.


DZIEŃ PIERWSZEJ POMOCY

Zajęcia z zakresu pierwszej pomocy odbyły się w "Promyku" dwuetapowo. 29. września pracownicy "Promyka" przeprowadzili warsztaty edukacyjne, w ramach których przypomniano i utrwalono dotychczas nabytą wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy (pogadanki, instruktaż i projekcja materiałów biblioterapeutycznych z udziałem profesjonalnych ratowników medycznych) Uczestnicy zapoznali się z tym, jak postępować w konkretnej sytuacji ratowania zdrowia i życia drugiej osoby. Odgrywano scenki, wymieniano poglądy a następnie Uczestnicy utrwalali swą wiedzę pracując na materiałach dydaktycznych o tematyce pierwszej pomocy (krzyżówki, zagadki, rebusy, kolorowanki i roszady). 06. października gościliśmy Pana Krzysztofa Selerowicza, który jest strażakiem, ma również uprawnienia ratownika medycznego. Nasz gość scharakteryzował tajniki pracy strażaka i ratownika medycznego od podszewki, mówiono o odpowiedzialności, obawach, tajnikach wiedzy oraz o tym, jak ważna i wartościowa jest pomoc drugiemu człowiekowi. Podczas zajęć Pan Krzysztof zaprezentował, jak prawidłowo powinna przebiegać resuscytacja krążeniowo-oddechowa (30 uciśnięć klatki piersiowej oraz 2 wdechy powtarzane cyklicznie) oraz wielokrotnie podkreślił, że RKO wykonywana prawidłowo może podwoić lub potroić szansę przeżycia poszkodowanego. Do zajęć praktycznych posłużył nam fantom użyczony przez Panią Dyrektor Marlenę Fidos, za co serdecznie Dziękujemy. Panu Krzysztofowi Selerowicz - Dziękujemy za każde cenne słowo, Za przekazanie wiedzy i doświadczeń tak wyjątkowo, za to, że był z nami tego dnia, bo przecież tajniki udzielania pierwszej pomocy doskonale zna, pokazał nam jak udzielić pomocy w nagłej sytuacji i trzeba się z tym zgodzić, że ma mnóstwo racji. Wszystkie wskazówki, cenne rady na pewno zapamiętamy, za trud pracy strażaka doceniamy i wielki szacunek mamy. Trudno określić w kilku zdaniach, co powiedzieć chcemy. Panie Krzysztofie proszę przyjąć od nas tak skromne i ważne słowo - DZIĘKUJEMY!


WYCIECZKA DO TEATRU - REALIZUJEMY JUBILEUSZOWY PREZENT

7 października 2021 r. uczestnicy oraz kadra Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" udali się do Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie na spektakl pt.:"Dzieła wszystkie Szekspira… w nieco skróconej wersji ." Reżyser przedstawił nam twórczość Szekspira w żartobliwej formie doprawioną mieszanką wielorakich teatralnych konwencji, ze szczyptą czarnego humoru. Jednym słowem wiele hałasu o poskromienie dwóch panów z Werony przez Wesołe kumoszki z Windsoru z pomocą miarki za miarkę, co prowadzi do komedii omyłek i straconych zachodów miłości. Wszyscy uczestnicy, bez wątpienia, znaleźli tu coś dla siebie. Było zabawnie, z humorem i bardzo ciekawie. Dodatkowym atutem przedstawienia był fakt, iż forma pozwalała na zaangażowanie się publiczności w sceny, odgrywane przez aktorów, także poniekąd również byliśmy aktorami tego dnia. Spektakl odbywał się na małej, kameralnej scenie Bałtyckiego Teatru Dramatycznego, Uczestnicy zajęli miejsca w pierwszych rzędach, co niewątpliwie wpłynęło na atrakcyjność oglądanej sztuki. Jednym słowem świetny humor, wyśmienita bezbłędna gra aktorska, wyjątkowy scenariusz. Zajęcia kulturalno - oświatowe zrealizowane na najwyższym poziomie. Serdeczne Dziękujemy Panu Burmistrzowi - Marianowi Sieradzkiemu za możliwość realizacji tej wyjątkowej przygody z udziałem Williama Szekspira.


DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA "Z HISTORIĄ I TRADYCJĄ W TLE"

23 września w ŚDS "Promyk" realizowano zajęcia edukacyjne o tematyce: "Dzień głośnego czytania. Z historią i tradycją w tle". Tego dnia Uczestnicy podczas biblioterapii zapoznawali się z twórczością wybitnych ale też znanych i lubianych poetów i pisarzy polskich. Czytano m.in. dzieła C.K. Norwida, S. Lema, D. Wawiłow, M. Konopnickiej, A. Mickiewicza. Projekcję głośnego czytania zarejestrowano na wideo. Pani Zdzisława, Pan Mariusz, Pan Bartosz, Pan Sylwester oraz Pan Krzysztof zaprezentowali swoje umiejętności teatralne. Zapraszamy do polubienia naszego kanału na youtube oraz do odwiedzenia galerii wideo na sds-goscino.pl


ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO

6 października w "Promyku" obchodzono: Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, ustanowiony w 1992 r. przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego (World Federation for Mental Health,) z inicjatywy sekretarza generalnego organizacji Richarda Huntera. Zdrowie psychiczne w nierównym świecie - to hasło Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego w 2021 roku. Tematyka zdrowia psychicznego często jest pomijana, lub traktowana jako temat tabu. Podczas zajęć edukacyjnych prowadzonych przez psychologa - Remigiusza Paprockiego przypomniano, jaka jest geneza dnia, co ma na celu i jak ważne jest upowszechnienie polityki zdrowia psychicznego oraz edukacja społeczna w zakresie profilaktyki zaburzeń emocjonalnych i psychicznych. Pan psycholog podkreślił, co wpływa na wzrost ryzyka zachorowań. Zaznaczył też, w jaki sposób zaburzenia psychiczne wpływają na pogorszenie funkcjonowania w codziennym życiu, oraz wielokrotnie są przyczyną innych chorób. Podczas rozmów i prelekcji wielokrotnie podkreślano, jak ważna jest systematyka kontrolnych wizyt u lekarzy specjalistów, farmakoterapia oraz uczestnictwo w zajęciach terapeutycznych. Podkreślano też wartość prawidłowej higieny życia oraz otwartość mówienia o własnych problemach, jak również fakt, iż nie należy obawiać się poszukiwania pomocy u psychologa czy psychiatry. Krzywdzące stereotypy, których niestety nadal jest mnóstwo w naszym społeczeństwie powinny zostać zastąpione świadomym i otwartym działaniem. Uczestnicy "Promyka" na co dzień korzystają ze wsparcia psychologa, uzyskują również pomoc w dostępie do niezbędnych świadczeń medycznych, prowadzone są zajęcia z zakresu treningu lekowego, pracownicy pomagają podopiecznym dotrzeć do jednostek ochrony zdrowia ale też umawiają wizyty do lekarzy specjalistów i pomagają w pozyskaniu recept, wielokrotnie podkreślając jak kluczową rolę w leceniu odbywa systematyka oraz racjonalne podejście i świadomość choroby.


JUBILEUSZE URODZIN

Przez cały rok pamiętamy o Jubileuszach urodzin naszych podopiecznych. Miesiąc wrzesień obfitował w uroczystości. We wrześniu urodziny celebrowali: Pan Jan Gajo, Pani Urszula Ejankowska, Pani Wanda Kaczyńska oraz Pan Andrzej Piekiełko. Nasi Jubilaci otrzymali ręcznie zdobione kartki urodzinowe oraz upominki. Prezenty zostały ręcznie przygotowane przez Uczestników podczas pracy w pracowni plastycznej i komputerowej pod okiem Pani Małgorzaty Kaleta i Pani Anny Kindermann. Z kolei Pan Roland Walkowiak - opiekun pracowni kulinarnej zadbał o to, aby podczas uroczystości było słodko i smacznie. Drodzy Jubilaci składamy Wam najserdeczniejsze życzenia, dużo zdrowia, pogody ducha i uśmiechu na twarzy na każdy dzień.

Anna Salawa
Anna Kindermann