Ułatwienia dostępu

  • 19-LECIE

    Ostatnio świętowaliśmy 19-lecie istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie.

    ... czytaj dalej
  • NASZA HISTORIA

    Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyk" w Gościnie z dniem 1 września 2015 r. na mocy uchwały nr XI/67/15 Rady Miejskiej w Gościnie z dnia 30 czerwca 2015r. w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Gościnie działa jako samodzielna jednostka organizacyjna.

    ... czytaj dalej
  • JAK DO NAS DOŁĄCZYĆ?

    Jeśli chcesz ubiegać się o skierowanie na pobyt w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie zajrzyj do zakładki "Zasady przyjęcia". Uzyskasz tam wszelkie informacje dotyczące wymaganych dokumentów.

    ... czytaj dalej

Miesiąc luty pomimo trwającej pandemii dla Uczestników "Promyka" był aktywny i różnorodny a to za sprawą prowadzonych treningów, zajęć, terapii i uroczystości. W ŚDS kontynuowane są treningi nauki funkcjonowania w codziennym życiu, treningi umiejętności komunikacyjnych, interpersonalnych, ale też spędzania wolnego czasu w sposób aktywny. Uczestnicy korzystają z usług psychologa, fizjoterapeuty, udzielana jest też pomoc w dostępie do niezbędnych świadczeń zdrowotnych. Nadal kładziemy duży nacisk na przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego, śledzimy sytuację pandemii w kraju i na świecie ale też pamiętamy o profilaktyce zachorowań na koronawirusa.

 


WALENTYNKI w ŚDS "Promyk" - "W zdrowym ciele zdrowy duch"

Luty to miesiąc zakochanych dlatego też zgodnie z rocznym planem terapeutycznym podkreśliliśmy dzień Świętego Walentego w wyjątkowy sposób organizując Walentynki pod hasłem: "W zdrowym ciele zdrowy duch, walentynki w karnawale, czyli taniec łagodzi obyczaje". Tego dnia w ramach terapii ruchowej Uczestnicy wzięli udział w lekcji nauki tańca cha-cha oraz lambada. Choreoterapia pt: uczymy się znanych i lubianych kroków tanecznych - to świetna zabawa i bardzo dobra alternatywa do codziennej gimnastyki. Podczas celebrowania dnia Św. Walentego kosztowaliśmy też walentynkowych afrodyzjaków w wersji fit. Grupa kulinarna przygotowała zdrowe przysmaki m.in. owocowe galaretki z bakaliami w kształcie serc oraz gofry z mąki pełnoziarnistej z dodatkiem płatków owsianych. Nowe smaki i "odchudzone" receptury przypadły Uczestnikom do gustu. Zdrowe ciało to również sprawny umysł, a śmiech to zdrowie dlatego też podczas Walentynek ćwiczyliśmy umysł za pomocą zagadek na wesoło, były krzyżówki, zadania, zagadki ale też czytaliśmy romantyczne wiersze miłosne.


TŁUSTY CZWARTEK "w wersji fit"

W lutym obchodziliśmy ulubiony przez wielu "tłusty czwartek". Co roku zatrzymujemy się przy tym święcie aby smakować pyszności wypieków polskiej kuchni karnawałowej na słodko. W tym roku tłusty czwartek w "Promyku" również był bardzo smaczny ale idąc tropem rocznego planu terapeutycznego postanowiliśmy odchudzić to uwielbiane przez wielu święto. Podczas zajęć w pracowni komputerowej Uczestnicy wyszukiwali i zapisywali receptury na "odchudzony tłusty czwartek". W pracowni kulinarnej postawiono na dietetyczne pączki na bazie twarogu i pieczone faworki. To smaki z pewnością nowe, zupełnie odmienne od tych, które znamy z babcinych receptur, ale bez wątpienia zasmakowały Uczestnikom. Tego dnia w ŚDS było niezwykle aromatycznie, smacznie i uroczyście.


ZAJĘCIA PLASTYCZNE - nowe metody terapii

Podczas terapii w pracowni plastycznej Uczestnicy poznają nową metodę zajęć. W ŚDS "Promyk" powstają obrazy tworzone techniką mozaiki diamentowej. Jest to wspaniała forma spędzania wolnego czasu i nowe hobby, które pozwala Uczestnikom odprężyć się, zrelaksować i oderwać od codziennych spraw. Za pomocą aplikatora oraz kolorowych diamencików tworzone są prawdziwe dzieła sztuki. Ta nowa forma zajęć to nie tylko oryginalne hobby ale też wypoczęty umysł, dobry humor i czas spędzony z korzyścią dla siebie. Uczestnicy mają do wyboru krajobrazy, portety oraz sztukę przedstawiającą rośliny i zwierzęta. Oferowana mozaika samoprzylepna zawiera wszystkie potrzebne elementy i narzędzia, dzięki którym Uczestnicy wykonują zachwycający obraz 5d. To bez wątpienia praca niezwykle skrupulatna, dokładna, pracochłonna ale też efektowna. Ponadto na zajęciach plastycznych Uczestnicy kontynuują znane i lubiane metody pracy m.in. scrapbooking, za pomocą którego powstają ozdobne kartki okolicznościowe, pracują z wykrojnikiem, zdobią elementy drewniane metodą decoupage, ćwiczą rysunek, malują, oraz tworzą okolicznościowe świece i mydełka.


TERAPIA RUCHOWA

"W zdrowym ciele zdrowy duch", czyli jak aktywność fizyczna i zdrowa dieta wpływają na naszą codzienność - to hasło przewodnie planu terapeutycznego na 2022 r. Dlatego też dbamy o to, aby w naszym ośrodku systematycznie prowadzona była terapia ruchowa, co jest niezwykle ważne dla zdrowia, dobrego samopoczucia i podtrzymania sprawności na co dzień. W ŚDS odbywają się zajęcia taneczne (choreoterapia), spacery (trening rekreacyjny), poranna gimnastyka (ćwiczenia prowadzone przez terapeutów) oraz zajęcia rehabilitacyjne (fizjoterapia z wykwalifikowanym fizjoterapeutą). Korzystamy z coraz wyższych temperatur i gdy tylko mamy możliwość udajemy się na spacery ale też porządkujemy zieloną skarpę (trening ogrodniczy), aby móc przygotować się na wiosenne zajęcia.


KONTYNUUJEMY ZNANE I LUBIANE TRENINGI

Podczas prowadzonej terapii zdążyliśmy zauważyć, że są wśród naszych Uczestników bardziej lub mniej lubiane metody zajęć. Muzykoterapia to jedna z metod ulubionych, co wcale nie dziwi, bo przecież muzyka łagodzi obyczaje. Gra na Bum bum rurkach to nie tylko świetna rozrywka, zabawa ale też edukacja. Praca z bum bum rurkami uczy świata rytmu, melodii ale też pozytywnie wpływa na spostrzegawczość, wyobraźnię a także umiejętność pracy w grupie. Podczas zajęć Uczestnicy ćwiczą też spryt i wyczucie rytmu. Muzykoterapia w ośrodku to też lubiane przez wszystkich karaoke i gra na instrumentach tj. kastaniety, bębenek, dzwonki, trójkąt oraz grzechotki. W ramach zajęć z biblioterapii i teatroterapii Uczestnicy czytają literaturę terapeutyczną, zapoznają się z literaturą polską i światową, czytają artykuły "Głosu Gościna" ale też tworzą własne utwory. Podczas środowych filmoterapii odbywają się projekcje filmów i seriali, analizujemy treści i problemy oraz zachowania postaci oraz sytuacji z obejrzanych projekcji. Systematycznie kontynuujemy zajęcia kulinarne. W ramach zajęć Uczestnicy co dzień rano przygotowują pyszne śniadania, a niekiedy również dania obiadowe i przekąski. Przygotowywanie potraw o różnym stopniu trudności z uwzględnieniem konieczności zachowania czystości i zasad higieny to bardzo ważny element treningu. Poza tym podopieczni uczą się jak dekorować potrawy, obsługują sprzęty kuchenne, kształcą i utrwalają umiejętności prawidłowego przechowywania produktów, uczą się też prawidłowego, zdrowego odżywiania się. Wraz z opiekunem pracowni kulinarnej udają się na zakupy aby kształtować naukę gospodarowania własnymi środkami finansowymi. To umiejętne planowane wydatków, porównywanie cen, nauka wartości pieniądza, uświadamianie konsekwencji zaciągania kredytów i pożyczek, nauka korzystania z konta bankowego, planowanie i wykonywanie zakupów w markecie, na rynku, w lokalnych sklepach oraz zakupy przez Internet. Zatem w "Promyku" pracujemy systematycznie i realizujemy miesięczne plany terapii, pamiętając o otaczającej nas pandemii. Byle do wiosny!

Anna SALAWA
Anna KINDERMANN