Ułatwienia dostępu

  • 19-LECIE

    Ostatnio świętowaliśmy 19-lecie istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie.

    ... czytaj dalej
  • NASZA HISTORIA

    Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyk" w Gościnie z dniem 1 września 2015 r. na mocy uchwały nr XI/67/15 Rady Miejskiej w Gościnie z dnia 30 czerwca 2015r. w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Gościnie działa jako samodzielna jednostka organizacyjna.

    ... czytaj dalej
  • JAK DO NAS DOŁĄCZYĆ?

    Jeśli chcesz ubiegać się o skierowanie na pobyt w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie zajrzyj do zakładki "Zasady przyjęcia". Uzyskasz tam wszelkie informacje dotyczące wymaganych dokumentów.

    ... czytaj dalej

"Myśl pozytywnie. Bądź aktywny, zdrowy i bezpieczny" - czyli ŚDS "Promyk" wakacyjnie

W końcu nadeszło długo oczekiwane…lato, a wraz z nim słoneczne poranki, wysokie temperatury, lody na patyku i kąpiele słoneczne. Taka aura niewątpliwie pomaga nam realizować założenia Planu Pracy pod hasłem: "W zdrowym ciele zdrowy duch", czyli jak aktywność fizyczna i zdrowa dieta wpływają na naszą codzienność" bo jak tu nie być optymistą kiedy słoneczko za oknem przyświeca podczas treningów a wysokie temperatury pozwalają nam spędzać czas aktywnie na terapii ruchowej, dzięki czemu codziennie udajemy się na spacery i do pobliskiego fit-paku. Prace w ogrodzie również na stałe zagościły w naszym tygodniowym harmonogramie zajęć, pielęgnujemy zieloną skarpę, plewimy ogród i oczywiście korzystamy z naszych plonów, co bardzo przydaje się podczas treningów kulinarnych.


Światowy Dzień Psa

Z okazji Światowego Dnia Psa Uczestnicy wraz z opiekunami wybrali się do Parku, gdzie mieli możliwość przyjrzeć się z bliska, jak wygląda profesjonalny wybieg dla psów. Dzięki obejrzanym wcześniej filmom instruktażowym oraz projekcji podopieczni "Promyka" zostali zapoznani, jak działają nowoczesne parki rekreacyjne dla czworonogów oraz jak wygląda szkolenie posłuszeństwa i dbałość o kondycję i zwinność pupili ale to jeszcze nie wszystko. Nasze zajęcia z okazji Światowego Dnia Psa odbywały się dwuetapowo. Temat kontynuowaliśmy 18 lipca, kiedy to nasze zaproszenie przyjęła pani Joanna Piecuch - dogoterapeutka, z którą mieliśmy okazję spotkać się już kilkakrotnie. Pani Joanna Piecuch i jej pies o imieniu Duszka zostali powitani z uśmiechem i radością, a Uczestnicy "Promyka" chętnie uczestniczyli w zajęciach. Zwierzęcy terapeuta obdarzył Uczestników czułością, nie budząc przy tym strachu, a wręcz przeciwnie, niwelując lęk i niepokój przed nieznanym. Podejście i doświadczenie, które wnosi Pani Joasia sprawia, że jej efekty są bardzo pokaźne. Dogoterapia to najbardziej naturalny sposób "przemycania" trudnych, czasem żmudnych ćwiczeń wspomagających rehabilitację z pomocą odpowiednio wybranych i przygotowanych psów. Zajęcia z udziałem psów Pani Joasi dają możliwość wykonywania ćwiczeń w naturalny sposób i jednocześnie okazywania uczuć, skłaniają do aktywności ruchowej, rozwoju empatii i samoakceptacji. Ważnym elementem poniedziałkowych zajęć była nauka bezpiecznych zachowań w kontaktach z psami oraz opieka nad czworonogiem. Zajęcia potwierdziły fakt, iż obecność zwierząt niewątpliwie relaksuje, uspokaja i umila czas. Dziękujemy serdecznie za te niezwykle pouczające zajęcia, wyjątkową dogoterapię i ciekawą wiedzę na temat czworonogów przekazaną w bardzo interesujący sposób .


Bezpieczeństwo przede wszystkim - Kurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w ŚDS "Promyk"

W piątek 8 lipca w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" odbył się kurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej a to dzięki uprzejmości Pana Macieja Hryb, który przyjął zaproszenie do "Promyka". Pan Maciej jest druhem Ochotniczej Straży Pożarnej w Gościnie oraz ratownikiem medycznym. Ponieważ nasze zdrowie i bezpieczeństwo jest sprawą najwyższej wagi, postanowiliśmy odświeżyć wiedzę i umiejętności na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Pan Maciej omówił bardzo ważne zagadnienia teoretyczne oraz pokazał jak w praktyce należy udzielać pierwszej pomocy w nagłych przypadkach. Uczestnicy "Promyka" odbyli też zajęcia praktyczne. Posłużył do tego fantom oraz defibrylator, które strażacy pozyskali dzięki dofinansowaniu na realizację swojego projektu w ramach Programu Społecznik. Każdy z Uczestników "Promyka" miał możliwość wykonać realistyczny trening podstawowych czynności z zakresu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Podopieczni przyswoili również wiedzę, jak należy korzystać z defibrylatora. To spotkanie bardzo cenne i potrzebne, wszak nie ma wartości wyższej niż zdrowie i życie ludzkie. W podziękowaniu za wizytę Uczestnicy przygotowali dla naszego gościa upominek oraz zaprosili na zdrowy słodki poczęstunek w postaci galaretki z owocami. Panu Maciejowi Hryb serdecznie Dziękujemy za cenne rady, wiedzę i naukę empatii dla drugiego człowieka:

Panie Macieju
Dziękujemy pięknie za cenne rady, jak udzielić pierwszej pomocy
Jak bezpiecznie i z rozwagą przez życie kroczyć
Jak pomóc w przypadku zagrożenia zdrowia i życia
Pan nam to wszystko przekazał, nie mając nic do ukrycia
Bardzo cenimy sobie spotkania tak potrzebne i wskazówki na miarę
Tajniki udzielania pierwszej pomocy przekazał Pan nam doskonale
Proszę przyjąć wyrazy szacunku za trud pracy strażaka, o czym doskonale wiemy
Za to wszystko i dzisiejsze spotkanie serdecznie Dziękujemy!!!

Uczestnicy i Pracownicy
ŚDS "Promyk" w Gościnie


Treningi, treningi, treningi - bez nich ani rusz:)

Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyk" jest ośrodkiem wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami, gdzie przede wszystkim staramy się nauczyć i utrwalić u naszych Uczestników umiejętności, które usprawnią funkcjonowanie na co dzień, pozytywnie wpłyną na zwiększenie samodzielności i pomogą w przezwyciężaniu trudów dnia codziennego. Podczas lipcowych spotkań w "Promyku" nie brak zajęć z zakresu terapii ruchowej (zajęcia na fit parku, spacery Nordic Walking, codzienna gimnastyka i choreoterapia). Ponieważ jesteśmy w szczycie sezonu ogrodniczego, Uczestnicy kilka razy w tygodniu wraz z opiekunem pracowni kulinarnej udają się do ogrodu aby pielęgnować ogródek i zbierać plony, które świetnie wkomponowują się w zajęcia kulinarne. Na treningach kulinarnych Uczestnicy gotują zdrowe zupy warzywne, przygotowują pożywne śniadania i uczą się jak przygotowywać weki z warzyw. Nie zapominamy również o bardzo ważnych treningach funkcjonowania w codziennym życiu tj. trening dbałości o wygląd zewnętrzny, treningi nauki higieny, czy treningi gospodarowania własnymi środkami finansowymi. W tym celu Uczestnicy pod okiem opiekunów systematycznie udaja się na zakupy do lokalnych supermarketów oraz na rynek. Co czwartek odbywa się w "Promyku" trening porządkowy, dzięki któremu Uczestnicy kształtują umiejętności dbania o ład i porządek w miejscu pracy i nie tylko. Zajęcia w "Promyku" to również znane i lubiane treningi umiejętności spędzania wolnego czasu, rozwijanie zainteresowań literaturą, filmem (środowe projekcje filmowe), czy zajęcia z zakresu muzykoterapii, m.in. karaoke czy uwielbiana przez wszystkich gra na bum bum rurkach. Bardzo ważną rolę w zakresie prowadzonych zajęć odgrywają również zajęcia z zakresu pomocy w załatwianiu spraw urzędowych czy pomocy w dostępie do niezbędnych świadczeń medycznych. Wspieramy naszych Uczestników podczas wypełniania ważnych druków, wniosków, omawiamy bieżące sprawy urzędowe oraz pomagamy w pozyskiwaniu recept i rejestracji do lekarza specjalisty. W "Promyku" Uczestnicy rozwijają też swoje umiejętności z zakresu prac manualnych i rękodzieła podczas zajęć w pracowni plastycznej m.in. przygotowują kolorowe ozdoby, kartki okolicznościowe, biżuterię i elementy dekoracyjne, tworzą obrazy techniką mozaiki diamentowej, produkują świece i mydełka zapachowe. Z kolei na zajęciach z zakresu treningu komputerowego kształtują umiejętności w zakresie obsługi komputera i poruszania się po wirtualnym świecie internetu, zapoznają się również z obsługą sprzętu biurowego tj. drukarka, laminator czy skaner.


Bezpłatny Kurs komputerowy ukończony na 5+

13 lipca 2022 r. Uczestnicy "Promyka" ukończyli bezpłatny kurs komputerowy realizowany przez "Zachodniopomorską Akademię Kompetencji Komputerowych", sfinansowany z funduszy Unii Europejskiej. Podczas Kursu Uczestnicy mieli okazję wykazać się poznanymi dotąd umiejętnościami. Podczas cyklu 60 spotkań na zajęciach praktycznych Uczestnicy w przyjaznej atmosferze pod okiem instruktora - Pana Bartosza Brzeskot poszerzali swoją wiedzę w zakresie obsługi komputera i poruszania się w internecie. W środę 13 lipca szesnastu Uczestników "Promyka" uzyskało Certyfikat ukończenia Kursu Komputerowego. Serdecznie Gratulujemy!!!.Ten dzień był wyjątkowy. Mieliśmy możliwość zapoznać się z twórczością naszego instruktora-p. Bartosza Brzeskot, który jest również reżyserem, scenarzystą i komikiem. W ramach projekcji zaprezentował nam kabarety ze swoim udziałem oraz film pt. ,,Nie ma takiego numeru". Przedstawił nam również swoją biografię i karierę filmową.


W ŚDS świętujemy jubileusze i urodziny

W ŚDS "Promyk" znajdujemy również czas na celebrowanie wspólnych uroczystości tj. urodziny, imieniny czy jubileusze. W tym miesiącu mieliśmy przyjemność świętować uroczystość imienin Pani Haliny. Uczestnicy "Promyka" przygotowali dla jubilatki ręcznie zdobione upominki i pamiątkową kartkę. Podczas tych uroczystych chwil było słodko i przyjemnie a to za sprawa jubileuszowego poczęstunku. Oczywiście odśpiewaliśmy naszej jubilatce huczne Sto lat. Pani Halinko. z okazji imienin życzymy Pani dużo zdrowia, uśmiechu na twarzy, pogody ducha i samych radosnych chwil!


Światowy Dzień wypadów do parku i Dzień Leśnika

12 lipca wybraliśmy się do pobliskiego, sąsiadującego z nami Nadleśnictwa Gościno, aby wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu z okazji Dnia Leśnika, co połączyliśmy z planowanym w tym miesiącu Światowym dniem wypadów do parku. Na miejscu czekało na nas mnóstwo atrakcji, m.in. stoisko edukacyjno-promocyjne, konkursy z nagrodami, leśna krzyżówka, koło fortuny oraz materiały edukacyjne, których celem było kreowanie proekologicznych postaw wobec przyrody. Organizatorzy zaprosili nas również na projekcję interesujących film ow przyrodniczych, które odbywały się Doskonale wiemy, że aktywna edukacja jest najlepszą formą poszerzania wiedzy. Uczestnicy mieli okazję porozmawiać z leśnikami o ich pracy, otaczającej nas przyrodzie oraz o gospodarce leśnej. To spotkanie niezwykle pouczające a zarazem przesympatyczne. Dziękujemy Leśnikom za możliwość uczestnictwa w tej interesującej inicjatywie.

Opracowały:
Anna Kożuchowska- Salawa
Anna Kindermann