Nowy Rok w ŚDS "Promyk"
7 stycznia 2026 r. w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" odbyło się miłe i uroczyste spotkanie Uczestników i Kadry. Przywitaliśmy Nowy Rok oraz złożyliśmy sobie życzenia noworoczne. Przedstawiliśmy Uczestnikom Plan Pracy na Rok Terapeutyczny 2026. W ramach zmian w zakresie funkcjonowania domu na rok 2026 wprowadzono temat przewodni rocznej pracy terapeutycznej: "W trosce o zdrowie nasze i wasze" - rok 2026 rokiem profilaktyki zdrowotnej" W związku z powyższym w ŚDS planowany jest cykl zajęć terapeutycznych, spotkań i integracji, poruszających temat zdrowia, jak o nie dbać, oraz czym są profilaktyka i systematyka. Aby urozmaicić terapię i wzbogacić zajęcia zgodnie z tematem przewodnim "W trosce o zdrowie nasze i wasze" - rok 2026 rokiem profilaktyki zdrowotnej" podpisano współpracę z: arteterapeutą, dogoterapeutą, fizjoterapeutą i muzykoterapeutą. Szeroko zakrojona współpraca z terapeutami w roku 2026 ma na celu wspieranie, rozwój i leczenie poprzez sztukę, m.in. pomagając w wyrażaniu trudnych emocji i doświadczeń, zwiększaniu samoświadomości oraz redukcji stresu, ale też umożliwić niewerbalną komunikację, poprawić samoocenę i radzić sobie z problemami psychicznymi i fizycznymi.
Przedstawiliśmy Uczestnikom poszczególne miesięczne tematy pracy i omówiliśmy metody oraz formy terapii, które realizowane będą w poszczególnych miesiącach. Jednym słowem w styczniu 2026 rzuciliśmy się w wir pacy, treningów i terapii realizowanych w pracowniach: plastycznej, komputerowej i kulinarnej. Nowy Rok w "Promyku" zapowiada się bardzo ciekawie i pracowicie.
Hej kolęda hej
9 stycznia odbyły się zajęcia z muzykoterapii poprowadzone przez wykfalifikowaną muzykoterapeutkę - panią Patrycję Tenderenda. Muzykoterapia to oparta na badaniach naukowych metoda terapeutyczna, która wykorzystuje muzykę, dźwięki i ich elementy do poprawy zdrowia fizycznego, psychicznego, emocjonalnego i społecznego. Muzykoterapia pomaga w redukcji stresu, relaksacji, wyrażaniu emocji oraz wspiera rozwój. Uczestnicy pod okiem muzykoterapeutki śpiewali swoje ulubione kolędy i pastorałki. Wspólne kolędowanie to budowanie poczucia bliskości, podtrzymywanie tradycji, stymulacja pamięci długotrwałej oraz redukcja stresu.
Dogoterapia w "Promyku"
16 stycznia rozpoczęły się cykliczne zajęcia z dogoterapii, prowadzone przez dogoterapeutkę panią Joannę Piecuch wraz z jej pupilem Lusią. Lusia posiada tytuł psa terapeutycznego i jest doskonale przygotowana i wyszkolona pod kątem pracy m.in. z osobami z niepełnosprawnością intelektualną oraz z osobami z zaburzeniami psychicznymi. Dogoterapia to forma rehabilitacji i terapii z udziałem certyfikowanych psów, wspierająca osoby z niepełnosprawnościami. Poprzez głaskanie, karmienie i zabawę, zajęcia te redukują stres, przełamują lęki, stymulują zmysły oraz poprawiają umiejętności społeczne i komunikacyjne uczestników. Uczestnicy z zainteresowaniem uczestniczyli w dogoterapii. Aktywnie włączali się w zajęcia z psem poprzez głaskanie, zabawę i karmienie. Lusia zachwyciła nas wszystkich swoją dyscypliną i umiejętnościami.
Dzień Babci i Dziadka
22 stycznia 2026 r. Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" udali się do Domu Pomocy Społecznej w Gościnie, aby podarować mieszkańcom upominki z okazji "Dnia Babci i Dziadka". Podopieczni "Promyka" wykazali się wyjątkową kreatywnością i zdolnościami. Na zajęciach plastycznych wykonywali i ozdabiali kolorowe mydełka glicerynowe. Podczas zajęć w pracowni komputerowej przygotowano etykiety z życzeniami, które zdobiły nasze upominki. Słodkie i zdrowe ciasto marchewkowe zostało upieczone na zajęciach kulinarnych. W Domu Pomocy Społecznej przywitano nas bardzo ciepło, Przewodnicząca Rady Domu w podziękowaniu za pamięć, życzenia i upominki przekazała Uczestnikom prezent od mieszkańców. Z okazji Dnia Babci i Dziadka pamiętaliśmy także o członkach Klubu Seniora "Złoty Wiek", dla których Uczestnicy "Promyka" również przygotowali kolorowe mydełka glicerynowe i etykiety z życzeniami z okazji Dnia Babci i Dziadka. Wszystkim Babciom i Dziadkom składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji tak dostojnego święta:
W dniu tak uroczystym, w dniu Waszego święta,
składamy Wam życzenia, niech każdy o Was pamięta
By życie Wasze było kwiatami usłane
Babcie i dziadki nasze kochane!
34. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej
Co roku Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W tym roku orkiestra gra i licytuje pod hasłem "Zdrowe brzuszki naszych dzieci". W "Promyku" lubimy wspierać i angażować się w inicjatywy charytatywne dlatego nie mogło zabraknąć nas podczas WOŚP w tym roku. Uczestnicy wykonali w pracowni plastycznej ozdobne, zapachowe świece w filiżankach, które przekazane zostały na licytację. W ramach zajęć kulinarnych Uczestnicy przygotowali ciasto marchewkowe, które przekazano do słodkiej kawiarenki WOŚP. Z kolei w pracowni komputerowej Uczestnicy tworzyli ozdobne etykiety dołączane do prac. Jesteśmy całym sercem z WOŚP! Zawsze wspieramy tak piękne inicjatywy!
Dzień składanki i łamigłówki w "Promyku"
27 stycznia obchodziliśmy w ŚDS "Promyk" Światowy Dzień Składanki i Łamigłówki. Ten rodzaj rozrywki, który uczy logicznego myślenia, rozwija kreatywność, pobudzaj wyobraźnię, pozwala wyrabiać spostrzegawczość i cierpliwość, uczy też pracy w skupieniu i wzmacnia szybkość myślenia. Z tej okazji zaprosiliśmy do wspólnego rozwiązywania zagadek, łamigłówek, układania puzzli i gier uczniów klasy czwartej z Zespołu Szkoły Podstawowej z Gościna. Każdy mógł spróbować swoich sił, rozwiązując łatwiejsze bądź trudniejsze zadania. Uczestnicy wraz z uczniami rozwijali umiejętność logicznego myślenia, skupienia uwagi oraz wspólnie spędzali czas grając w szachy, warcaby, 5 sekund, statki, czy układając puzzle. Tego typu zajęcia pozwalają się wyciszyć, odstresować, wpływają korzystnie na pamięć wzrokową oraz na sprawność motoryki małej. Po zajęciach zaprosiliśmy dzieci na słodki poczęstunek przygotowany w ramach pracowni kulinarnej.
Świętujemy urodziny Uczestników
W styczniu na zajęciach kulturalno-oświatowych celebrowaliśmy urodziny pani Jadwigi i pana Sylwestra i pana Szymona. Uczestnicy zaśpiewali solenizantom uroczyste sto lat oraz podarowali własnoręcznie wykonanymi kartki urodzinowe. Solenizanci podarowali słodki poczęstunek i świętowali wraz z Uczestnikami. Pani Jadwigo , Panie Sylwestrze i Panie Szymonie życzymy Wam dużo zdrowia, pogody ducha i uśmiechu.




