Ułatwienia dostępu

  • 20-LECIE

    Ostatnio świętowaliśmy 20-lecie istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie.

    ... czytaj dalej
  • NASZA HISTORIA

    Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyk" w Gościnie z dniem 1 września 2015 r. na mocy uchwały nr XI/67/15 Rady Miejskiej w Gościnie z dnia 30 czerwca 2015r. w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Gościnie działa jako samodzielna jednostka organizacyjna.

    ... czytaj dalej
  • JAK DO NAS DOŁĄCZYĆ?

    Jeśli chcesz ubiegać się o skierowanie na pobyt w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie zajrzyj do zakładki "Zasady przyjęcia". Uzyskasz tam wszelkie informacje dotyczące wymaganych dokumentów.

    ... czytaj dalej

25 maja 2020r. uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie powrócili do ośrodka po ponad dwumiesięcznej przerwie, spowodowanej koniecznością zawieszenia działalności placówki w związku z rozprzestrzenianiem się COVID-19.

 

Tuż po wejściu do placówki największym zaskoczeniem dla podopiecznych był widok kompletnie przemeblowanej sali głównej. Złożone i zabezpieczone kanapy, rozsunięte, podpisane stoły z pojedynczymi miejscami siedzącymi wywołały u uczestników niemałe zdziwienie. Nasze zajęcia po tak długiej przerwie rozpoczęliśmy szkoleniem pt. "Procedury Bezpieczeństwa obowiązujące w ŚDS "Promyk" w Gościnie zapobiegające zarażeniem Sars-CoV-19", przeprowadzonym przez p. Leszka Ratajczaka - Głównego Specjalistę ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Dokładne zapoznanie uczestników z nowymi zasadami panującymi w ośrodku było niezwykle ważne, gdyż wspólne bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem.

Szkolenie

Trzeba przyznać, że na początku wszystkim trudno było odnaleźć się w nowej, koronawirusowej rzeczywistości. Jednak uczestnicy i pracownicy stanęli na wysokości zadania. Wszystko po to, byśmy mogli w tych specyficznych warunkach odnaleźć choć cząstkę dawnej "normalności". Mimo wielu ograniczeń każdego dnia staramy się w miarę możliwości realizować Plan Pracy na rok 2020 i nadrabiać wszelkie zaległości, powstałe w wyniku wcześniejszej konieczności zawieszenia zajęć. Szczególną uwagę (zgodnie z rekomendacjami Ministerstwa Zdrowia) przykładamy do treningów nauki higieny, podczas których poza częstymi zajęciami teoretycznymi, pogadankami, instruktażami, przeprowadzamy indywidualne treningi praktyczne.

Dlaczego należy myć ręce? - zajęcia dydaktyczne

Trening nauki higieny - zajęcia indywidualne

Ponadto przy sprzyjającej pogodzie sporo czasu spędzamy na świeżym powietrzu, na treningach rekreacyjnych i relaksacyjnych m.in. w naszym ogródku i na "Zielonej Skarpie".

Zajęcia relaksacyjne

Hortikuloterapia

Zrealizowaliśmy już wiele ciekawych tematów. Za nami m.in. "Dzień Matki", który upłynął na czytaniu wierszy, śpiewaniu piosenek tematycznych, a także tworzeniu kartek okolicznościowych.

Trening plastyczny - kartki z okazji "Dnia Matki"

Z kolei podczas obchodów "Dnia Bibliotekarza i Bibliotek" uczestnicy obejrzeli projekcje filmowe, które przybliżyły im historię powstania książek, a także mieli możliwość zobaczenia egzemplarza książki z 1898 r.

"Dzień Bibliotekarza i Bibliotek"

Bardzo "słodko" upłynął nam "Dzień Czekolady", który rozpoczęliśmy od odczytania właściwości tego smakołyku. Wybraliśmy się także na wirtualny spacer po fabryce czekolady. Oczywiście nie mogło zabraknąć elementu degustacji. Uczestnicy delektowali się smakiem różnych gatunków czekolady.

"Dzień czekolady" - poczęstunek

"Dzień czekolady" - projekcje

Zaległą tematykę związaną z obchodami "Międzynarodowego Dnia Ziemi" zrealizowaliśmy w formie pogadanki i dyskusji na naszej "Zielonej Skarpie". Powróciliśmy do cyklu zajęć z zakresu treningów umiejętności komunikacyjnych, czyli do nauki Polskiego Języka Migowego. Nie zapominamy także o codziennej terapii ruchowej i w miarę możliwości prowadzimy z uczestnikami "Gimnastykę przy stolikach".

Zajęcia

Chcemy podkreślić, że w naszym ośrodku wszystkie treningi prowadzone są zgodnie z aktualnie obowiązującymi procedurami bezpieczeństwa. Ze względu na obecnie panującą sytuację epidemiologiczną musieliśmy zrezygnować z wielu zaplanowanych wcześniej wydarzeń, spotkań i wycieczek. Głęboko jednak wierzymy, że wkrótce będziemy mogli powrócić do dawnej rzeczywistości, czego Państwu i sobie życzymy!

Chcielibyśmy się także pochwalić. Nasz uczestnik - pan Sylwester Pac otrzymał świadectwo ukończenia Liceum ogólnokształcącego dla dorosłych, a od września będzie kontynuować naukę w szkole policealnej na kierunku "Opiekun medyczny". Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Pan Sylwester

Na koniec, składamy serdeczne podziękowania dla Domu Pomocy Społecznej w Gościnie za nominację do #GaszynChallenge- pompowaliśmy dla Franka ze Szczecina, który zmaga się z okrutną chorobą, jaką jest SMA! Meldujemy wykonanie zadania zgodnie z zasadami J

#GaszynChallenge