Ułatwienia dostępu

 • 19-LECIE

  Ostatnio świętowaliśmy 19-lecie istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie.

  ... czytaj dalej
 • NASZA HISTORIA

  Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyk" w Gościnie z dniem 1 września 2015 r. na mocy uchwały nr XI/67/15 Rady Miejskiej w Gościnie z dnia 30 czerwca 2015r. w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Gościnie działa jako samodzielna jednostka organizacyjna.

  ... czytaj dalej
 • JAK DO NAS DOŁĄCZYĆ?

  Jeśli chcesz ubiegać się o skierowanie na pobyt w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie zajrzyj do zakładki "Zasady przyjęcia". Uzyskasz tam wszelkie informacje dotyczące wymaganych dokumentów.

  ... czytaj dalej

W związku z tym, iż w dalszym ciągu zajęcia w ŚDS „Promyk" w Gościnie zostają zawieszone, nie mamy możliwości prowadzenia terapii w formie stacjonarnej.

 

Mimo to nasi podopieczni otrzymują wsparcie z ośrodka. Uczestnicy "Promyka" drogą pocztową lub poprzez opiekunów na bieżąco otrzymują od nas materiały do terapii, którą realizują w bezpiecznych warunkach w domu. Wśród dosyłanej uczestnikom korespondencji znajdują się materiały do zajęć dydaktycznych, plastycznych, arteterapii oraz biblioterapii. Są też ciekawe przepisy kulinarne, propozycje zajęć do terapii ruchowej oraz treningu umiejętności spędzania wolnego czasu.

Pozostajemy w stałym kontakcie telefonicznym z naszymi uczestnikami oraz ich rodzinami, opiekunami. Pytamy naszych podopiecznych o stan zdrowia, potrzeby, pomagamy w dostępie do niezbędnych świadczeń zdrowotnych (rejestracje wizyt, pomoc w zdobyciu e-recepty, wsparcie w zakresie treningu lekowego). Zapewniamy poradnictwo psychologiczne, socjalne i terapeutyczne (tele-terapia z psychologiem, pedagogiem, terapeutą zajęciowym oraz pracownikiem socjalnym).

W grudniu nasi podopieczni otrzymali m.in. materiały do terapii o tematyce Świąt Bożego Narodzenia. Dbamy aby nasi uczestnicy utrwalali umiejętności z zakresu czytania i pisania, dlatego też w okresie przedświątecznym wysłaliśmy: krótkie informacje na temat Świąt Bożego Narodzenia, wigilijne przepisy kulinarne, tradycje wigilijne, teksty kolęd i pastorałek, krzyżówki, rebusy, zagadki. Pamiętamy też jak ważny dla naszych podopiecznych jest trening umiejętności spędzania wolnego czasu. Dlatego też na bieżąco dosyłamy materiały dostosowane do zainteresowań, uzdolnień i hobby naszych uczestników. Są to m.in.: układanki, puzzle, kolorowanki, krzyżówki. W pracowni kulinarnej Pan Roland wypiekł aromatyczne pierniczki, które posłużyły uczestnikom do ręcznego zdobienia lukrem. Z relacji uczestników wiemy, że były pyszne.

W ramach pracy w pracowni plastycznej przygotowaliśmy dla naszych uczestników personalizowane kartki świąteczne, które z pewnością umiliły im święta.

Pamiętamy również o rocznicy urodzin naszych uczestników. W grudniu kolejny jubileusz urodzin obchodzili pan Ryszard i pan Sylwester- unikatowe kartki z życzeniami zostały wysłane.

W ramach Planu Pracy na rok 2021, w tym miesiącu przygotowaliśmy naszym podopiecznym materiały do terapii zdalnej dotyczące kilku tematów m.in.: „Dzień babci i dziadka", "Dzień puzzli i łamigówek'', "29 Finał WOŚP". W styczniu rozpoczęliśmy też cykl zajęć "Myśl pozytywnie. Bądź aktywny, zdrowy i bezpieczny'', dlatego też w pakietach dla naszych uczestników znalazły się propozycje gier, puzzli, krzyżówek i łamigłówek.

Cieszymy się, że nasi podopieczni systematycznie dosyłają nam prace, wykonane w domu w ramach terapii. Dzięki temu wiemy, że na bieżąco pracują w domu, utrwalają treningi i aktywnie spędzają czas.

Systematycznie oferujemy naszym uczestnikom wsparcie w zakresie załatwiania spraw urzędowych (pomoc w wypełnianiu wniosków).

Regularnie odbywają się spotkania zespołu wspierająco - aktywizującego, podczas których omawiamy indywidualne oraz grupowe potrzeby naszych uczestników i opracowujemy indywidualne plany postępowania wspierająco - aktywizującego.

W ośrodku trwają prace organizacyjne i porządkowe. Zmieniliśmy wystrój naszych pomieszczeń, teraz ściany zdobią fotografie uczestników, fotorelacje z treningów odbywających się w ŚDS oraz zdjęcia prac podopiecznych oprawione w złotych ramach.

Anna KINDERMANN

Materiały do terapii zdalnej wysyłane do uczestników

Personalizowane Kartki urodzinowe dla naszych Jubilatów Pana Sylwestra i Pana Ryszarda

Prace pana Mariusza

prace pani Ani

Pani Zdzisia z materiałami do terapii

Pan Jarek i jego prace

Pani Zdzisława i jej prace

Pani Zdzisława oraz Pan Ryszard wypełniają wnioski z pracownikiem ŚDS

Pan Ryszard z materiałami do terapii zdalnej