Ułatwienia dostępu

 • 19-LECIE

  Ostatnio świętowaliśmy 19-lecie istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie.

  ... czytaj dalej
 • NASZA HISTORIA

  Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyk" w Gościnie z dniem 1 września 2015 r. na mocy uchwały nr XI/67/15 Rady Miejskiej w Gościnie z dnia 30 czerwca 2015r. w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Gościnie działa jako samodzielna jednostka organizacyjna.

  ... czytaj dalej
 • JAK DO NAS DOŁĄCZYĆ?

  Jeśli chcesz ubiegać się o skierowanie na pobyt w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie zajrzyj do zakładki "Zasady przyjęcia". Uzyskasz tam wszelkie informacje dotyczące wymaganych dokumentów.

  ... czytaj dalej

Pierwszy dzień wiosny w "Promyku" - Dnia 22.03.2021 r. wspólnie pożegnaliśmy zimę i przywitaliśmy wiosnę. Z tej okazji uczestnicy "Promyka" wybrali się na spacer z kijkami Nordic Walking. Przyświecało nam hasło: "Myśl pozytywnie.

Bądź aktywny zdrowy i bezpieczny". Podczas spaceru wsłuchiwaliśmy się w odgłosy budzącej się przyrody, szukaliśmy pierwszych oznak wiosny. Zauważyliśmy pierwsze pąki na drzewach i wiosenne kwiatki. Cały czas towarzyszył nam śpiew ptaków. Pełni energii i wrażeń wróciliśmy do placówki. Teraz pozostaje nam tylko korzystać z pierwszych promieni ciepłego wiosennego słońca.

Wielkanoc w ŚDS

Uczestnicy "Promyka" intensywnie i systematycznie przygotowywali się do Świąt Wielkanocnych od początku marca. W pracowni plastycznej tworzono wielkanocne arcydzieła, powstawały między innymi kolorowe kartki świąteczne, piękne stroiki, mydlane baranki oraz ręcznie zdobione jajka styropianowe. Na zajęciach z zakresu biblioterapii i muzykoterapii odbywały się próby do występu wielkanocnego pod tytułem "Wielkanoc nasza polska tradycja". Nie zabrakło również treningów kulinarnych, podczas których terapeuta zajęciowy pan Roland wraz z uczestnikami omawiał przygotowanie wielkanocnych specjałów. 25 marca Uczestnicy i pracownicy ŚDS "Promyk" wzięli udział w uroczystym Śniadaniu Wielkanocnym - w tym roku ze względów bezpieczeństwa uroczyste śniadanie wielkanocne odbyło się bez udziału gości i przyjaciół naszego ośrodka. Spotkanie rozpoczęliśmy częścią artystyczną słowami:

Drodzy słuchacze
Wielkanoc nadchodzi
Więc nam życzyć nie zaszkodzi
Dużo szczęścia, wspaniałości
W Zmartwychwstania czas radości
Z okazji Świąt Wielkiej Nocy
Pragniemy Was wszystkich miło zaskoczyć
Zapraszamy na występ artystyczny

utwór Marii Konopnickiej z naszym elementem satyrycznym (…)

W tym dniu było również śpiewająco, zabrzmiał utwór Anny Jantar "Tyle słońca w całym mieście" z naszym autorskim tekstem. Rozpoczynał się słowami:

Dzień - nadchodzi wiosna
Dzień - w "Promyku" też aa…
Są oznaki wiosny w całym mieście
Są też w ŚDS
Tyle słońca jest w Gościnie
I w "Promyku" w całej gminie
Wiosna o wiosna
Jest Wielkanoc razem z nami
Dziś dzielimy się jajkami wiosna o wiosna
Jest święconka też w koszyku
Życzeń dla Was jest bez liku
Wiosna, o wiosna
Wesołego Alleluja
Dziś życzymy Wszystkim z całych sił!

"Światowy Dzień Sportu" po naszemu

Realizując Plan Pracy Terapeutycznej na rok 2021 r. w ŚDS "Promyk" odbył się Dzień Sportu-"Myśl pozytywnie. Bądź aktywny zdrowy i bezpieczny". Z tej okazji zajęcia z zakresu terapii ruchowej poprowadził wykwalifikowany fizjoterapeuta. Odbyły się one w formie grupowej i indywidualnej. Zajęcia miały na celu przywrócenie, utrzymanie bądź poprawienie sprawności fizycznej oraz zapewnienie odpowiedniej dawki aktywności fizycznej. Tego dnia również odbył się nasz wewnętrzny turniej gry w piłkarzyki . Uczestnicy drogą losową dobrali się w trzyosobowe drużyny. Zawodnicy wykazali się dużą umiejętnością i sprawnością. Podopiecznym sprzyjała miła atmosfera i świetna zabawa. Po kilkunastu rozgrywkach i pasjonujących meczach wyłoniła się trójka zwycięzców. Wszyscy zawodnicy po zakończeniu turnieju otrzymali dyplomy, upominek w formie mydełka oraz bombę witaminową w postaci owoców.

Makiety domków, czyli współpraca i integracja

Zespół Szkół mi. Macieja Rataja w Gościnie podarował uczestnikom "Promyka" makiety domków wykonanych z różnych elementów drewnianych. Domki skonstruowali uczniowie na zajęciach z Wiedzy o kulturze pod kierunkiem pani profesor Małgorzaty Bernaś. Makiety posłużą uczestnikom do zajęć plastyczno-technicznych i rękodzielniczych. Zostaną one poddane renowacji w pracowni plastycznej. Posłużą nam jako element ozdobny. Dziękujemy pracownikom oraz uczniom za możliwość współpracy.

Nowe formy terapii w ŚDS - zestawy modelarskie do sklejania

W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem "Przyjaciele dla Regionu" z Gościna uczestnicy ŚDS "Promyk" otrzymali zestawy militarnych modeli do sklejania i zdobienia. Modele zostały zakupione w ramach programu o tytule: "Mobilna modelarnia wszelkich modeli "Program Społecznik 2019-2021". Przekazane modele wzbogacą nasze zajęcia terapeutyczne. Modelarstwo to nie tylko hobby ale także terapia, dzięki której rozwijamy umiejętności manualne, kształtujemy cierpliwość i dokładność oraz wzbogacamy wyobraźnię. Dziękujemy przedstawicielom stowarzyszenia za tak owocną współpracę.

"Autyzm - poznaj zanim ocenisz"

2 kwietnia 2021 r. to Światowy Dzień Autyzmu. To dzień, w którym warto wyrazić swoje poparcie dla osób zmagających się z autyzmem, ale także rozszerzyć swoja wiedzę na temat życia i codziennego funkcjonowania, form wsparcia i pomocy ludziom dotkniętym autystycznym spektrum zaburzeń. Kolorem niebieskim wyrażamy naszą solidarność z osobami z autyzmem. W ramach treningu umiejętności komunikacyjnych odbyła się pogadanka, podczas której powielały się hasła takie jak: akceptacja, zrozumienie, szacunek, pomoc, empatia. Na zajęciach teoretyczno-praktycznych uczestnicy odczytali bajkę pt. "Bajka niebieska o pieskach" zapisaną przy pomocy piktogramów, które używane są jako alternatywne sposoby komunikowania się z osobami z autyzmem. Popracowaliśmy również na zajęciach dydaktycznych, dzięki którym łatwiej mogliśmy poznać i zrozumieć tematykę autyzmu.

Światowy Dzień służby zdrowia

Jednym z tematów przewodnich naszego Planu Pracy Terapeutycznego jest hasło:" Myśl pozytywnie. Bądź aktywny zdrowy i bezpieczny". W tym dniu na zajęciach edukacyjnych pedagog ośrodka Pani Małgorzata przeprowadziła pogadankę na temat pracy w służbie zdrowia w dobie pandemii. Uczestnicy wymieniali się swoimi spostrzeżeniami oraz obejrzeli projekcje, podczas których przybliżono sylwetki i pracę medyków różnych specjalizacji. Na zajęciach w pracowni plastycznej i komputerowej pod okiem terapeutów uczestnicy wykonali piękne kartki dla służby zdrowia. To skromny gest z podziękowaniem dla naszych medyków:

Dziękujemy wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom i pracownikom służby zdrowia za pełną poświęcenia pracę na rzecz pacjentów, zwłaszcza w tym trudnym czasie pandemii. Życzę, abyście zawsze byli otoczeni życzliwością, a wykonywany zawód dawał Wam prawdziwą satysfakcję.

Anna Kindermann