Ułatwienia dostępu

 • 19-LECIE

  Ostatnio świętowaliśmy 19-lecie istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie.

  ... czytaj dalej
 • NASZA HISTORIA

  Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyk" w Gościnie z dniem 1 września 2015 r. na mocy uchwały nr XI/67/15 Rady Miejskiej w Gościnie z dnia 30 czerwca 2015r. w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Gościnie działa jako samodzielna jednostka organizacyjna.

  ... czytaj dalej
 • JAK DO NAS DOŁĄCZYĆ?

  Jeśli chcesz ubiegać się o skierowanie na pobyt w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie zajrzyj do zakładki "Zasady przyjęcia". Uzyskasz tam wszelkie informacje dotyczące wymaganych dokumentów.

  ... czytaj dalej

Terapia ruchowa na łonie natury

W okresie wiosenno-letnim, korzystając z pięknej słonecznej pogody oraz coraz wyższych temperatur Uczestnicy "Promyka" regularnie uczestniczą w terapii ruchowej na powietrzu. Udajemy się na Fit-Park oraz spędzamy aktywny czas na spacerach. Prowadzimy również zajęcia ruchowe na terenach zielonych przy Zielonej Skarpie. Zajęcia ruchowe pozwalają na poprawę naszej kondycji fizycznej, koordynowanie ruchów ciała, zachowanie prawidłowej postawy ciała oraz wzmocnienie mięśni. Terapia ruchowa realizowana na łonie przyrody daje nam wiele dobroci, m.in. ma korzystny wpływ na redukcję poziomu stresu. Naturalne dźwięki, takie jak szum wiatru czy śpiew ptaków, także działają uspokajająco i łagodząco na układ nerwowy. Terapia na świeżym powietrzu pozwala nam również na poprawę zdolności koncentracji i redukcję objawów zaburzeń nastroju. Badania wykazały, że osoby, które regularnie spędzają czas na świeżym powietrzu, doświadczają większej jasności umysłu, zwiększonej zdolności do skupienia uwagi oraz wyższego poziomu kreatywności. Zieleń, przestrzenie naturalne oraz naturalne światło stymulują działanie układu nerwowego, co wpływa na polepszenie samopoczucia i nastroju. Dlatego korzystamy z tych dobroci jak najczęściej w sezonie letnio-wiosennym i nie tylko. Terapia ruchowa jest nieodzownym elementem w katalogu zajęć "Ptomyka" .


Hortiterpia, czyli wkraczamy do pracy w ogrodzie…

Hortiterapia zwana również ogrodoterapią to obowiązkowy punkt naszych wiosenno-letnich terapii. To znana nam doskonale metoda terapii wykorzystująca ogrody, jako formę pracy z Uczestnikami. Polega na wykonywaniu w ogrodzie pracy fizycznej związanej z utrzymaniem ogrodu. Terapia ta od wielu lat jest stosowana m.in. u osób z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością, a także jako metoda terapeutyczna dla osób wykluczonych społecznie. Dobroczynne działanie ogrodów znane było już w starożytności i do dziś świetnie wpływa na samopoczucie i proces rehabilitacji. Ma wielostronny wpływ na zdrowie i rozwój: znacząco łagodzi depresję i lęki, obniża wskaźnik masy ciała, a także zwiększa zadowolenie z życia, jakość życia i poczucie wspólnoty, nadaje poczucie sprawczości i możliwości wpływu na przyrodę, pobudza zmysły i procesy poznawcze, wspomaga rozwój emocjonalno-społeczny, poprawia koordynację wzrokowo-ruchową oraz sprawność manualną, usprawnia komunikację i rozwój mowy, wspiera w optymalnym wykorzystaniu potencjału rozwojowego, przeciwdziała pogłębianiu zaburzeń w rozwoju psychoruchowym osób z głębszą niepełnosprawnością ruchową. W "Promyku" ogrodoterapię prowadzimy cały rok, jesienią dbając o porządek w ogrodzie, grabiąc liście, zbierając ususzone gałęzie, wiosną przygotowujemy ogród pod siew, wysiewamy warzywa, latem pielęgnujemy nasz ogród, pielimy i zbieramy plony. W tym roku w naszym ogrodzie zasialiśmy lubiane przez wszystkich warzywa m.in. sałatę, marchew, rzodkiewkę, cukinię oraz ogórki, które będą świetną bazą do śniadań i obiadów a jesienią posłużą jako zdrowe produkty do pysznych weków na zimę.


W ŚDS świętujemy jubileusze i urodziny

W ŚDS "Promyk" oprócz codziennych zajęć i prowadzonej terapii znajdujemy również czas na celebrowanie wspólnych uroczystości tj. urodziny, imieniny czy jubileusze. W czerwcu mieliśmy przyjemność świętować uroczystość urodzin naszych Panów: Pana Krzysztofa oraz Pana Mariusza. Z tej okazji Uczestnicy "Promyka" przygotowali dla solenizantów ręcznie zdobione kartki z życzeniami. Podczas zajęć kulturalno-oświatowych delektowaliśmy się urodzinowymi delicjami, które zaserwowali nam jubilaci.


Piknik dla Łukasza - ŚDS "Promyk" wspiera potrzebujących

25 maja w Gościnie odbył się Piknik charytatywny dla Łukasza pod hasłem "Razem możemy więcej". To kolejna impreza charytatywna, podczas której nie zabrakło Uczestników "Promyka". Piknik organizowany przez Zespół Szkół w Gościnie odbył się on na terenie przy Szkole Podstawowej przy ul. Kościuszki. W programie organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Uczestnicy "Promyka" przygotowali unikatowe ozdoby makramowe oraz świece, które przekazane zostały na aukcję oraz do sklepiku. Cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy wesprzeć drugiego człowieka "promykową" cegiełką. Jesteśmy dumni z naszych uczestników, którzy już od lat wykazują dużą empatię dla drugiego człowieka i nie są obojętni na potrzeby innych.


Dzień Dziecka - "Tradycja to źródło naszej siły (…) czyli jak pielęgnować najcenniejsze wartości oraz tradycje - ŚDS "Promyk" z występem artystycznym u dzieci

Dzień Dziecka to święto, które jest tradycją znaną nam od wielu lat. W "Promyku" dbamy bardzo aby tę tradycję pielęgnować. Uwielbiamy również rysować uśmiech na twarzach naszych milusińskich. Dlatego w tym roku również udaliśmy się z występem do podopiecznych naszych gminnych placówek. 04 czerwca zagościliśmy w Zespole Szkół im. Mjra Sucharskiego przy ul. Kościuszki w Gościnie, z kolei 05 czerwca wystąpiliśmy dla uczniów Szkoły Podstawowej w Robuniu. Spotkanie pod hasłem: "Witajcie w naszej bajce" skradło serca widzów, ale też pedagogów. Nasze autorskie przedstawienie z muzyką w tle okazało się strzałem w dziesiątkę. Tego roku odnieśliśmy się do twórczości Jana Brzechwy, prezentując utwory tj. Kaczka Dziwaczka, Kłamczucha, Leń, Tańcowała Igła z nitką, Kwoka. Jak co roku nie zabrakło również akcentów taneczno-muzycznych. Wspólnie zaśpiewaliśmy i zatańczyliśmy do utworu: "Witajcie w naszej bajce" oraz "Na wyspach Bergamutach". Występ spotkał się z ogromnym entuzjazmem ze strony dzieci. To nasi ulubieni odbiorcy, którzy z wielką sympatią i szczerym uśmiechem na twarzy przyjmują nasze teatralne perełki. Wspólnie bawiliśmy się podczas cyklu występów, dając najmłodszym nie tylko lekcję aktorstwa Uczestników "Promyka" ale też wspaniałą zabawę i integrację. To przesympatyczne uczucie, gdy możemy wywołać uśmiech na twarzach dzieci. Nie zabrakło owacji na stojąco. W Robuniu zaproszono nas również na słodki poczęstunek po występie. Serdecznie dziękujemy, że mogliśmy gościć u Państwa i zaprezentować nasze umiejętności artystyczne. Liczymy na kolejne spotkania z młodymi widzami. To spotkania, które nie tylko pozwalają nam zaprezentować umiejętności wokalno-teatralne ale też pielęgnujemy w ten sposób integrację i współpracę, tak cenną dla nas.


"Światowy Dzień Soku" - przygotowujemy tradycyjne i zdrowe soki oraz kompoty, wspominając tradycje naszych domów

06 czerwca kontynuowaliśmy tematykę Światowego Dnia Soku. Uczestnicy udali się na trening budżetowy aby zakupić owocowe i warzywne produkty, które posłużyły nam do przygotowania witaminowych napojów. Każdy z Uczestników miał okazję posmakować ale też własnoręcznie przygotować zdrowe soki. Uczestnicy uczyli się obsługi wyciskarek i sokowirówek, mieszali owocowe soki aby uzyskać najciekawszy smak. Były soki jabłkowe, z buraka, z pomarańczy ale też z marchwi i selera. Jednogłośnie doszliśmy do wniosku, że najpyszniejszy okazał się nasz autorski sok o nazwie multiwitamina, który powstał z pomieszania wszystkich smaków razem. Połączony z nutą imbiru smakował wybornie. Tego dnia ugotowaliśmy również kompot z jabłek i rabarbaru podany jako dodatek do obiadu tego dnia. Wszystkim przypominał smak gotowanych kiedyś kompotów i soków naszych babć i mam, bo któż z nas w czasach dzieciństwa nie posmakował rabarbarowego kompotu do obiadu. Było pysznie, zdrowo i kolorowo.


ŚDS z wizytą ….na plaży - Międzynarodowy Dzień Pikników - tradycyjne biesiadowanie na łonie natury, celebrujemy Pierwszy Dzień Lata i odgadujemy co nam w duszy gra- "Międzynarodowy Dzień Muzyki"

25 czerwca ŚDS "Promyk" udał się na wycieczkę do Kołobrzegu, aby móc celebrować jeden z naszych ulubionych świąt w kalendarzu, przypominający, iż lato zbliża się do nas wielkimi krokami, mianowicie Międzynarodowy Dzień Pikników. Tego dnia wyruszyliśmy na kołobrzeską plażę, aby w towarzystwie szumiących fal, morskiej bryzy i wszechobecnych mew, relaksować się podczas pikniku. Smakołyków było co niemiara. Rozpoczęliśmy nasze degustacje od pysznego ciasta drożdżowego z owocami i kruszonką. Do tego ciepła herbatka. Smakowało wybornie. Następnie delektowaliśmy się kołobrzeską pizzą, którą dostarczono nam na plażę. Była przepyszna. Nasze piknikowanie spuentowaliśmy pysznymi lodami. Czego chcieć więcej. Pogoda sprzyjała od samego początku, dlatego po tej pysznej degustacji udaliśmy się na spacer brzegiem morza. Przy okazji świętowaliśmy również Międzynarodowy Dzień Muzyki, dlatego udaliśmy się również na Promenadę, aby przysłuchiwać się talentom kołobrzeskich muzyków, którzy na co dzień umilają turystom wypoczynek przygrywając znane i lubiane przez wszystkich melodie. Na pamiątkę tej wyprawy zostawiamy sobie wspólne wspomnienia, które zapisaliśmy na pamiątkowych fotografiach. To cudny, wspaniały czas.