Ułatwienia dostępu

 • 19-LECIE

  Ostatnio świętowaliśmy 19-lecie istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie.

  ... czytaj dalej
 • NASZA HISTORIA

  Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyk" w Gościnie z dniem 1 września 2015 r. na mocy uchwały nr XI/67/15 Rady Miejskiej w Gościnie z dnia 30 czerwca 2015r. w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Gościnie działa jako samodzielna jednostka organizacyjna.

  ... czytaj dalej
 • JAK DO NAS DOŁĄCZYĆ?

  Jeśli chcesz ubiegać się o skierowanie na pobyt w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie zajrzyj do zakładki "Zasady przyjęcia". Uzyskasz tam wszelkie informacje dotyczące wymaganych dokumentów.

  ... czytaj dalej

Uczestnicy "Promyka" po powrocie z przerwy letniej kontynuują codzienne treningi m.in. Trening funkcjonowania w codziennym życiu, Trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów, Trening umiejętności spędzania czasu wolnego oraz korzystają również z poradnictwa psychologicznego (psychoterapia indywidualna i grupowa). Podopieczni "Promyka" uzyskują również pomoc w dostępie do niezbędnych świadczeń zdrowotnych, wsparcie w zorganizowaniu recept i wykupieniu leków oraz pomoc w dotarciu do jednostek ochrony zdrowia dzięki nawiązanej współpracy z przychodniami rodzinnymi oraz gabinetami lekarzy specjalistów.

Podczas wrześniowych zajęć skupiliśmy się przed wszystkim na przygotowaniach do 19. rocznicy powstania ośrodka wsparcia jakim jest Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyk". Na zajęciach w pracowni plastycznej Uczestnicy przygotowywali makramowe ozdoby, m.in. ozdobne liście oraz makramowe łapacze snów. Z kolei na zajęciach z zakresu muzykoterapii Uczestnicy skrupulatnie ćwiczyli umiejętności wokalne, utrwalając słowa i muzykę do jubileuszowego utworu pt:"Dziś Jubileusz". Jednym słowem jest u nas wesoło i głośno, a to za sprawą codziennych porannych treningów muzyczno-wokalnych. Z kolei w pracowni kulinarnej podczas zajęć powstawały pyszne babeczki marchewkowe oraz desery jogurtowe z galaretką i kolorowe galaretki w pomarańczach aby był smacznie i zarazem bardzo zdrowo. Nie można jednak zapominać o przygotowaniach teatralnych. Od kilku tygodni Uczestnicy szlifowali swoje umiejętności aktorskie przygotowując się do występu jubileuszowego pt. "Zdrowie to największy skarb".


Dzień miłośników książek - "Śladem wybitnych polskich twórców" - poznajemy biografie i dzieła patronów roku 2023

"Dzień Miłośników Książek" to wyjątkowe święto, które obchodziliśmy w ŚDS "Promyk" 23.08.2023 r. Podczas prelekcji edukacyjnej dowiedzieliśmy się że czytanie to nie tylko sposób na aktywne spędzanie czasu wolnego, ale ma też wiele korzyści zdrowotnych. Pomaga się odprężyć i zasnąć oraz poprawia pamięć, koncentrację i nastrój. Czytanie uczy myślenia, pobudza wyobraźnię oraz kształtuje cierpliwość. Jest to też świetny sposób na utrwalanie zasad ortografii, interpunkcji oraz stylistyki. Czytanie książki przez dziesięć minut przed pójściem spać może sprawić, że zapomnimy o stresie z poprzedniego dnia.
Na zajęciach komputerowych Uczestnicy wyszukali i wydrukowali biografie i dzieła patronów roku 2023, którymi są: Wojciech Korfranty, Paweł Edmund Strzelecki, Aleksander Fredro, Aleksandra Piłsudska, Maurycy Mochnacki, Jadwiga Zamoyska i Jerzy Nowosielski. W ramach zajęć z zakresu biblioterapii podopieczni przeczytali i omówili życiorys i twórczość patronów roku 2023.


Wyróżnienie i nagroda dla "Promyka"

Uczestnicy "Promyka" nie byli by sobą, gdyby nie wzięli udziału w corocznych uroczystościach z okazji Dni Gościna. Tego roku wzięliśmy również udział w konkursie pn. "Przetwory ogórkowe". W ramach zajęć w pracowni kulinarnej Uczestnicy przygotowali konkursowe weki w trzech odsłonach: "Ogórki w miodzie i chili", "Ogórki w zalewie pomidorowej" oraz " Ogórki w zalewie musztardowej. Nasz "Promyk" otrzymał wyróżnienie oraz nagrodę finansową. Cieszymy się, że nasza "Promykowa" społeczność w tak piękny i oryginalny sposób buduje i dopełnia lokalne wydarzenia. Serdeczne gratulacje!


JUBILEUSZ 19-LECIA POWSTANIA ŚDS "PROMYK" w GOŚCINIE

W tym roku Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" obchodzili jubileusz 19-lecia powstania Domu. Z tej okazji w "Promyku" odbyło się uroczyste spotkanie pod hasłem "Zdrowie to największy skarb". Na Jubileusz przybyli zaproszeni goście: Pan Burmistrz-Marian Sieradzki, Zastępca Burmistrza -Pan Łukasz Rybarkiewicz, Pani Sekretarz- Teresa Bleczyc, Skarbnik – Pani Barbara Strulak oraz Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gościnie – Pani Anna Stasiewicz, jak również Pracownicy GOPS Gościno. Uczestnicy "Promyka" zaprezentowali gościom występ artystyczny oraz zadbali o oprawę uroczystości. Powitano gości słowami:

Serdecznie Państwa witamy
Wyjątkowy dzień dziś mamy
Dzisiaj obchodzimy Jubileusz 19. Urodzin "Promyka"
Ale ten czas szybko umyka
Pragniemy Państwa zaprosić
Na uroczyste obchody naszego święta
Będzie w temacie "Zdrowie to największy skarb"
Niech każdy z Was o tym pamięta
Nasz "Promyk" świętuje urodziny
A my od 19 lat tutaj przychodzimy
Poprzez treningi w "Promyku" pielęgnujemy nasze zdrowie
Ale jak i po co?
Każdy z nas Wam to opowie
Życie to ciągła podróż, by dbać o siebie
Nie zawsze jest kolorowo i bajecznie jak w niebie
Ale co dzień wychodzimy z ringu z podniesioną głową
Rozpoczynamy każdy dzień z uśmiechem na nowo
Uchylimy Państwu rąbek tajemnicy
A nie będzie to prosta sprawa,
Będzie trochę poważnie, trochę zabawnie
Zatem prosimy Państwa o brawa!

Po występie, w miłej atmosferze wspólnie z gośćmi świętowaliśmy urodziny "Promyka" Jubilaci otrzymali piękne życzenia i upominki. Hitem uroczystości okazał się pomysł scenariusza, który w zabawny sposób przedstawiał codzienne "promykowe" treningi w kontekście tematyki "Zdrowie to największy skarb". Gościom bardzo przypadły do gustu słowa autorskiej piosenki, która wybrzmiewała tego dnia:

DZIŚ JUBILEUSZ

Gościńska w żyłach płynie krew
Dziś Jubileusz, taniec, śpiew
Zasady proste w życiu mam
Największy skarb to zdrowie
Przekonasz się dziś sam!
………………………………………………………

Muzyka, przyjaźń, radość, śmiech
Życie łatwiejsze razem jest
Wykonaj taki prosty gest
Przyjdź do Promyka fajnie jest
………………………………………………………

Ref. Będzie! Będzie zabawa!
Będzie się działo!
Więc z nami baw się dzisiaj śmiało x 2
Będzie głośno, będzie radośnie
Są urodziny razem bawmy się
………………………………………………………

Nasz Promyk nie oszczędza sił
Choć czasem nam brakuje tchu
Byś w zgodzie z sobą co dzień żył
Pomoc i wsparcie zyskasz tu
………………………………………………………

Gościńskie rytmy, wielka moc!
Możemy tańczyć całą noc
I jeszcze jeden malutki taki gest
Gościński Promyk jest de best
………………………………………………………

Będzie! Będzie zabawa!
Będzie się działo! (…)

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia jubileuszowej galerii "Promyka", która mieści się na stronie http://sds-goscino.pl/ oraz odsyłamy do naszego kanału na youtube pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=qJO8BzqMF-U&t=7s w celu obejrzenia jubileuszowego występu "Promyka" pt. "Zdrowie to największy skarb".


Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

18 września z okazji Światowego Dnia Pierwszej Pomocy Uczestnicy ŚDS "Promyk" wybrali się do Gminnego Centrum Ratownictwa w Gościnie, gdzie odbyły się zajęcia edukacyjne z zakresu pracy i obowiązków oraz zadań, jakie wykonują strażacy OSP Gościno ale też z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Podczas zajęć Uczestnicy mieli możliwość odświeżyć sobie nabytą już wiedzę dotyczącą podstawowych zasad udzielenia pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Mieliśmy również okazję zwiedzić budynek nowej remizy strażackiej oraz zobaczyć, jak wygląda sprzęt przeciwpożarowy. Uczestnicy z zaciekawieniem wysłuchali prelekcji na temat pracy, którą wykonują strażacy.  Wielu osobom wydaje się, że strażacy zajmują się tylko gaszeniem pożarów jednak podczas spotkania dowiedzieliśmy się, że mają oni wiele innych obowiązków związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa ludziom oraz zwierzętom. Serdeczne podziękowania dla druhów: pana Macieja Hryb, pana Dariusza Ryczkowskiego oraz pani Anny Makochoń z Ochotniczej Straży Pożarnej w Gościnie za spotkanie, poświęcony czas i cenną wiedzę przekazaną nam tego dnia.


Drzewiańska Zagroda - wycieczka

21 września 2023 r Kadra i Uczestnicy "Promyka" udali się na wycieczkę do Drzewiańskiej Zagrody Edukacyjnej mieszczącej się w gminie Bobolice. To magiczne miejsce pełne pozytywnej energii zachwyciło nas wszystkich. Gospodarstwo położone jest w sercu wsi Drzewiany, wśród jezior i lasów ok. 5 km od jeziora Porost i 8 km od zbiornika wodnego w Żydowie. Uczestnicy ŚDS "Promyk", którzy są miłośnikami natury, magii i historii odnaleźli tu swoją przestrzeń. Podczas pobytu w Zagrodzie mieliśmy okazję wziąć udział w warsztatach kulinarnych, podczas których Uczestnicy samodzielnie przygotowywali pyszne pierogi oraz komponowali własną pizzę, dekorowali również opakowania, dzięki którym własnoręcznie przygotowane smakołyki mogli zabrać ze sobą do domu, aby poczęstować bliskich i pochwalić się swoimi umiejętnościami kulinarnymi oraz kreatywnością. Pobyt w Drzewianach to również nietuzinkowe obcowanie z przyrodą. Dzięki gościnności gospodarzy mogliśmy zwiedzić piękne tereny Drzewiańskiej Zagrody oraz poznać magię tego miejsca. Wycieczki, obcowanie z przyrodą oraz poznawanie zakątków naszej pięknej krainy to coś, co bardzo sobie cenimy dlatego Serdecznie Dziękujemy Burmistrzowi Gościna - Panu Marianowi Sieradzkiemu za tak wspaniały i wyjątkowy prezent!