Ułatwienia dostępu

 • 19-LECIE

  Ostatnio świętowaliśmy 19-lecie istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie.

  ... czytaj dalej
 • NASZA HISTORIA

  Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyk" w Gościnie z dniem 1 września 2015 r. na mocy uchwały nr XI/67/15 Rady Miejskiej w Gościnie z dnia 30 czerwca 2015r. w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Gościnie działa jako samodzielna jednostka organizacyjna.

  ... czytaj dalej
 • JAK DO NAS DOŁĄCZYĆ?

  Jeśli chcesz ubiegać się o skierowanie na pobyt w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie zajrzyj do zakładki "Zasady przyjęcia". Uzyskasz tam wszelkie informacje dotyczące wymaganych dokumentów.

  ... czytaj dalej

Przygotowania do spotkania bożonarodzeniowego

30 listopada rozpoczęliśmy intensywne przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Podczas zajęć z zakresu arteterapii przebijało się zdobnictwo, dekoratorstwo oraz rękodzielnictwo. Uczestnicy wykonywali piękne, ręcznie zdobione kartki świąteczne i zaproszenia. Dekorowali salę oraz przystroili choinkę ozdobami wykonanymi techniką makramy czyli wiązania sznurków. W tym roku nasze drzewko świąteczne ubrane było wyjątkowo - zdobiły je wyłącznie promykowe ozdoby wykonane ręcznie. Z kolei na zajęciach kulinarnych podopieczni przygotowywali świąteczne wypieki, w salach roznosił się zapach korzennych przypraw dodawanych do piernikowego zakwasu. Tego dnia podczas zajęć z zakresu biblioterapii i muzykoterapii Uczestnicy zapoznali się ze scenariuszem jasełkowym oraz przypomnieli sobie kolędy. Koniec miesiąca zakończył się nam bardzo pracowicie.


Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Co roku 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, którego celem jest zwiększenie świadomości publicznej na temat ograniczeń, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami i potrzeby konkretnych działań w kierunku ich likwidowania. Tegoroczne hasło brzmi "Zrównoważony rozwój: Nadzieja w technologii". W "Promyku" święto to obchodziliśmy 1 grudnia. Podczas zajęć rozmawialiśmy na temat, jak ważne są prawa osób niepełnosprawnych oraz pełne, aktywne uczestnictwo osób niepełnosprawnych we wszystkich dziedzinach ludzkiej aktywności, na równi z innymi osobami. Niepełnosprawność jest określana jako długotrwały stan, w którym występują ograniczenia w funkcjonowaniu człowieka, wynikające z obniżenia sprawności fizycznej lub psychicznej albo odchyleń w budowie i funkcjonowaniu organizmu. Uczestnicy obejrzeli projekcję filmu pn. "Jak Feniks", opowiadający wyjątkową historię Paraolimpiady, zrodzonej na gruzach II Wojny Światowej i będącej dzisiaj trzecim co do wielkości wydarzeniem sportowym na świecie. Igrzyska paraolimpijskie zapoczątkowały globalny ruch, który zmienia sposób, w jaki świat postrzega niepełnosprawność, różnorodność i ludzki potencjał. Z tej okazji pragniemy złożyć serdeczne życzenia wszystkim osobom z niepełnosprawnością, a także ich rodzinom. Życzymy Państwu zdrowia, radości, sił do przezwyciężania codziennych trudności oraz wielu pomocnych ludzi wokół siebie. Niech każdy dzień dostarcza Państwu niezapomnianych chwil i pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość.


Mikołajki

6 grudnia w ŚDS "Promyk" świętowaliśmy Mikołajki. Rozpoczęliśmy ten cudowny dzień kawą oraz ciastem marchewkowym wykonanym przez Uczestników w pracowni kulinarnej. Jak na Mikołajki przystało w "Promyku" tego dnia pojawił się również święty Mikołaj. Przyszedł nawet trzy razy. Pani Kierownik Ośrodka wręczyła społeczności naszego domu słodkie upominkowe mikołaje oraz cieplutkie własnoręcznie robione skarpetki. Przybył również niespodziewany gość w czerwonej czapce z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gościnie, który podarował Uczestnikom mikołajowe czapki. Trzecim Mikołajem, który zawitał w Ośrodku był Mikołaj z Centrum Kultury i Książki w Gościnie, który wręczył podopiecznym słodkości. Pracownikom GKRPA i CKiK w Gościnie serdecznie. Naszym Mikołajom Dziękujemy serdecznie za pamięć i kontynuację sympatycznej tradycji Mikołajek!


Dbamy o bezpieczeństwo i zdrowie w "Promyku"- szkolenie z Pierwszej pomocy

6 grudnia był dla nas bardzo pracowitym dniem. Oprócz Mikołajkowej niespodzianki tego dnia w "Promyku" odbyło się szkolenie Uczestników pn. "Kurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i obsługi apteczek medycznych.". Było to szkolenie zorganizowane zarówno dla Kadry jak i Uczestników. Szkolenie przeprowadził instruktor BHP - pan Leszek Ratajczak. Uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję, aby nabyć wiedzę dotyczącą podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej. Podczas szkolenia uzyskaliśmy też informacje dotyczące zasad postępowania w wypadku zatrzymania krążenia, utraty przytomności czy zadławienia się osoby dorosłej. Bezcennym doświadczeniem była również możliwość użycia uzyskanej wiedzy w praktyce podczas indywidualnych ćwiczeń przeprowadzonych na manekinie imitującym postać ludzką. Posiadanie podstawowych informacji dotyczących sposobów reagowania w odniesieniu do osób poszkodowanych zwiększa prawdopodobieństwo podjęcia działań pomocowych w sytuacji kiedy zagrożone jest ludzkie życie i zdrowie. Uczestnicy ŚDS zaskoczyli pozytywnie poziomem swoje wiedzy dotyczącej między innymi sposobów prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, znajomości czynności koniecznych do wykonania w przypadku ułożenia poszkodowanego w pozycji bezpiecznej oraz obsługi apteczek medycznych. Po zakończonym szkoleniu każdy uzyskał zaświadczenia o ukończeniu kursu oraz prezent - podręczną apteczkę medyczną. Gratulujemy!!!


Uczestnicy "Promyka" wspierają potrzebujących: "Piknik Mikołajkowy dla Kasi’’ oraz " Mikołajkową Mila’’ z udziałem "Promyka"

Grudzień to miesiąc dobroci i wsparcia. To wyjątkowy czas, gdy organizowane są akcje charytatywne, pikniki mikołajkowe i festyny. W tym roku "Promyk" zaakcentował swoją obecność podczas dwóch tego typu akcji, organizowanych na terenie naszej gminy. Były to: "Piknik Mikołajkowy dla Kasi" oraz "Mikołajkowa Mila". Uczestnicy "Promyka" to osoby o wielkim sercu i nigdy nie przechodzą obojętnie obok inicjatyw, jakimi są wsparcie i pomoc drugiemu człowiekowi. W grudniu dołożyli swoją cegiełkę do "Pikniku Mikołajkowego dla Kasi’’ i "Mikołajowej Mili" za sprawą przekazania wypieków do słodkiej kawiarenki. Podczas treningu kulinarnego upiekliśmy słodkości w postaci szarlotki, które przekazano do słodkich kawiarenek akcji charytatywnych. Uczestnicy "Promyka" już kilkukrotnie wspierali nasze lokalne inicjatywy, więc i tym razem nie zawiedli.


Spotkanie wigilijne w "Promyku"

14 grudnia w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" odbyło się uroczyste spotkanie wigilijne. Tego dnia w "Promyku" było niezwykle uroczyście. Na stołach gościły śnieżnobiałe obrusy i bożonarodzeniowe stroiki oraz dekoracje, przygotowane przez podopiecznych na zajęciach rękodzielniczych. Na Sali ogólnej pośród śnieżnobiałych stołów i kolorowych dekoracji stanęła piękna choinka, na której pojawiły się ręcznie przygotowane ozdoby. Poczęstunek tego dnia również był wyjątkowy. Uczestnicy pod okiem Pana Rolanda Walkowiak upiekli znane tradycyjne przysmaki. Na paterach pachniał tradycyjny aromatyczny piernik i seromakowiec. Nie zabrakło czerwonego barszczu i pierogów z kapustą i grzybami oraz śledzika. Na uroczyste spotkanie przybyli goście: Pan Burmistrz Marian Sieradzki, Zastępca Burmistrza - Pan Łukasz Rybarkiewicz, Skarbnik Gminy Pani Barbara Strulak. Był z nami również Proboszcz Parafii ks. Andrzej Dubel. Uroczystą Wigilię współorganizowaliśmy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gościnie oraz Klubem Seniora "Złoty Wiek", którzy tego dnia kolędowali wspólnie z nami. Na spotkaniu wigilijnym, jak co roku wybrzmiały kolędy, a Uczestnicy zaprezentowali przedstawienie Jasełkowe, do którego przygotowywali się od dłuższego czasu. Był to wyjątkowy dzień, pełen ciepłych słów, przyjacielskich uścisków i życzeń płynących prosto z serca.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia składamy najszczersze życzenia
Zdrowych, radosnych, pogodnych, pełnych rodzinnego ciepła Świąt,
Obfitych we wspomnienia, wzruszenia i prezenty
Obyście spędzili te Święta w gronie najbliższych i kochanych osób
Życzymy cudownych, niezapomnianych chwil przy wigilijnym, stole,
Nieustającego Ciepła i wielkiej radości oraz spokoju.

Życzą:
Kierownik, Kadra i Uczestnicy
ŚDS "Promyk" w Gościnie


Świąteczny upominek od Zespołu Szkół w Gościnie

15 grudnia do ŚDS "Promyk" zawitali Uczniowie koła PCK ze Szkoły Podstawowej w Gościnie. Przekazali na ręce pani Kierownik karton wypełniony po brzegi ręcznie zdobionymi pierniczkami. Słodkości przygotowywali wszyscy uczniowie klas podstawowych z Gościna. To piękny gest, który namalował uśmiech na twarzach naszych Uczestników a zarazem bardzo miła niespodzianka. Tego typu inicjatywy niewątpliwie uczą i kształtują osobowość młodych ludzi. Cieszymy się, że możemy pielęgnować tą wyjątkową współpracę międzypokoleniową z uczniami naszych placówek. Dziękujemy serdecznie Dyrekcji Szkoły - Pani Marlenie Fidos za możliwość współpracy oraz Pani Małgorzacie Korda za inicjatywy PCK, które mamy zaszczyt współtworzyć, to niezwykle cenna dla nas lekcja!


"Promykowy" piernik w konkursie

Uczestnicy ŚDS "Promyk" wzięli udział w tegorocznym konkursie kulinarnym na najsmaczniejszy piernik w ramach organizowanej w tym roku imprezy pod nazwą "Wigilia z tradycją". Konkurs corocznie organizowany jest przez Centrum Kultury i Książki oraz Klub Miłośników sztuki Pętelka w Gościnie dlatego i my każdego roku chętnie angażujemy się w tą piękną i smaczną inicjatywę. W ramach terapii w pracowni kulinarnej pod okiem Pana Rolanda Walkowiak Uczestnicy przygotowali piernikową choinkę, z kolei grupa plastyczna zadbała aby pięknie i kolorowo udekorować nasz piernikowy specjał. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 17 grudnia. Zostaliśmy nagrodzeni I miejscem za najsmaczniejsze ciasto piernikowe! Nasza piernikowa choinka wyglądała cudnie i wszystko wskazuje na to, że smakowała najlepiej.