Ułatwienia dostępu

 • 19-LECIE

  Ostatnio świętowaliśmy 19-lecie istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie.

  ... czytaj dalej
 • NASZA HISTORIA

  Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyk" w Gościnie z dniem 1 września 2015 r. na mocy uchwały nr XI/67/15 Rady Miejskiej w Gościnie z dnia 30 czerwca 2015r. w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Gościnie działa jako samodzielna jednostka organizacyjna.

  ... czytaj dalej
 • JAK DO NAS DOŁĄCZYĆ?

  Jeśli chcesz ubiegać się o skierowanie na pobyt w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie zajrzyj do zakładki "Zasady przyjęcia". Uzyskasz tam wszelkie informacje dotyczące wymaganych dokumentów.

  ... czytaj dalej

Warsztaty robienia świec żelowych w ŚDS

23 lutego w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" odbyły się warsztaty robienia świec żelowych z udziałem dzieci klasy pierwszej i drugiej Szkoły Podstawowej w Gościnie. Podczas warsztatów prowadzonych przez panią Małgorzatę Kaleta dzieci samodzielnie wykonywały świece żelowe. Każda z dodatkiem wybranych kolorów, zapachów oraz ozdób w postaci kolorach kamyczków, muszelek, oraz drewnianych elementów ozdobnych, dzięki którym dzieci mogły zaprojektować świece według indywidualnych pomysłów. Nasi mali artyści z wielkim zapałem i zaangażowaniem tworzyli autorskie świece. Do szklanego pojemnika wsypywali wybrane przez siebie ozdoby, które zostały zalane ciepłym żelem, co wywarło duże wrażenie na wszystkich. Rzeczywiście efekty były oszałamiające.

Podczas warsztatów powstały piękne, ręcznie wykonane świece żelowe a praca nad nimi sprawiła dzieciom wiele radości. Dla wszystkich Uczestników warsztatów była to piękna lekcja tolerancji, współpracy i integracji. Dziękujemy dzieciom oraz opiekunom - Pani Małgorzacie Sękalskiej oraz Pani Aleksandrze Kostrubiec za wspólnie spędzony czas oraz wizytę w naszych skromnych progach.


Zdrowe odżywianie w "Promyku"

5 marca w Środowiskowym Domu Samopomocy odbyła się prelekcja na temat: "Zdrowego odżywiania" przeprowadzona przez młodzież z klasy ósmej Szkoły Podstawowej w Gościnie, działającą w szeregach koła PCK. Uczennice zaprezentowały piramidę żywieniową i omówiły zasady zdrowego odżywiania. Przypomniały, iż piramida żywieniowa to graficzny schemat, który w prosty i czytelny sposób ma pomagać w podejmowaniu codziennych decyzji żywieniowych, na bazie którego możemy skomponować zdrowy, pełnowartościowy plan żywienia dla siebie. Uczennice omówiły poszczególne poziomy piramidy, na których znajdują się konkretne grupy produktów. Po skończonej prelekcji członkinie koła PCK przeprowadziły quiz i zagadki dla Uczestników, którzy pomimo obaw poradzili sobie z nimi doskonale. Na podsumowanie spotkania każdy z Uczestników otrzymał od gości smakowite jabłko. My również zadbaliśmy o to, aby podczas spotkania było zdrowo i kolorowo dlatego przygotowaliśmy owocowy poczęstunek. Dziękujemy Uczniom oraz opiekunowi grupy - Pani Małgorzacie Korda za cenne spotkanie.


Obchody "Dnia Kobiet" i "Dnia Mężczyzn"

8 marca 2024 r. Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" świętowali Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn. Na uroczystość tego pięknego zaproszono pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gościnie. Uczestnicy do tej wizyty przygotowywali się od dłuższego czasu podczas zajęć plastycznych. Realizując Roczny Plan Pracy tworzyli prześliczne, wielobarwne zapachowe świece żelowe, które podarowano paniom i panom. Podczas spotkania nie brakowało również słodkiego poczęstunku w postaci pysznego seromakowca przygotowanego przez pracownię kulinarną "Promyka". Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze. Wszystkim Paniom oraz Panom składamy najserdeczniejsze życzenia, dużo zdrowia, uśmiechu i samych pogodnych dni!!!


"Dzień piekarza i cukiernika" w Promyku

15 marca obchodzony jest Dzień Piekarzy i Cukierników nazywany również Dniem Świętego Klemensa, gdyż jak powszechnie wiadomo jest on patronem miłośników wypieków. To nie tylko ważne, branżowe wydarzenie, skupiające cukierników i piekarzy, polegające na wymianie doświadczeń, ale również okazja do tego, by posmakować wyjątkowych, świeżych, rumianych, chrupiących wypieków. My w "Promyku" jesteśmy wytrawnymi smakoszami dlatego też realizując roczny plan pracy wzięliśmy to święto pod uwagę. 18 marca w ŚDS "Promyk" odbył się "Dzień piekarza i cukiernika" - nasze tradycje z domu rodzinnego, czyli nasze tradycyjne wypieki i słodkości. Podczas zajęć edukacyjnych Uczestnicy nabyli wiedzę na temat najstarszych zawodów świata, zawód piekarza i cukiernika. Dowiedzieliśmy się, na czym polega praca piekarza, oraz jak przygotowywać domowe pieczywo. Obejrzeliśmy film dokumentalny pt. Jak powstaje chleb? Na zajęciach kulinarnych Uczestnicy upiekli pyszny i chrupiący chleb, którym delektowaliśmy się ze smakiem.


Uroczyste Śniadanie Wielkanocne w ŚDS "Promyk"

22 marca 2024 r. w Sali ogólnej Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" odbyło się spotkanie wielkanocne organizowane przez ŚDS "Promyk" oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gościnie. Na uroczyste śniadanie przybyli zaproszeni goście: m.in. Burmistrz Gościna - Pan Marian Sieradzki, Sekretarz gminy - Pani Teresa Bleczyc, Skarbnik - Pani Barbara Strulak. Swoją obecnością zaszczycił nas również Ksiądz Proboszcz - Andrzej Dubel. Byli z nami również Seniorzy z Klubu "Złoty Wiek", którzy współorganizowali uroczystość. Uczestnicy "Promyka" w ramach zajęć plastycznych i rękodzielniczych przygotowali dekoracje wielkanocne, które zdobiły stoły. Na treningu kulinarnym przygotowano słodkie wypieki, wśród nich kolorowe babeczki wielkanocne, serniki i mazurki. Członkowie Klubu Seniora zadbali o to, aby każdy z zaproszonych gości otrzymał słodki upominek w postaci świątecznego ciasteczka. Jednym słowem, było pysznie! Na zajęciach teatralnych przez kilka tygodni przygotowywaliśmy się do inscenizacji, aby jak co roku zachwycić naszych gości umiejętnościami aktorskimi i wokalnymi. Zawsze dbamy o oprawę artystyczną naszych uroczystości. Tego roku powitaliśmy gości słowami:

Drodzy goście, przyjaciele, widzowie mili
Dzięki wielkie żeście do nas dziś przybyli
Jest nam ogromnie miło,
Że tylu wspaniałych gości na Wielkanoc
do "Promyka" przybyło
Zatem nisko się kłaniamy
I serdecznie Państwa witamy
Dzisiejsze spotkanie pod hasłem:
"Wielkanoc - tradycja z domu rodzinnego"
Bo tradycja to źródło naszej siły
Należy ją pielęgnować, dlatego (…)

Tegoroczny scenariusz opracowano zgodnie z rocznym planem terapeutycznym. Miał za zadanie przybliżyć symbolikę i wagę Świąt Wielkanocnych oraz podkreślić, jak ważne są wspólne spotkania z rodziną i przyjaciółmi oraz podzielenie się jajkiem przy wielkanocnym stole. Występ artystyczny został przyjęty przez naszych gości z ogromnym entuzjazmem. Wspólnie zaśpiewaliśmy też autorską piosenkę pn. "Dzisiaj w ŚDS’’ a jej słowa brzmiały następująco:

DZISIAJ W ŚDS
Dzisiaj w ŚDS - Wielkanoc jest
Dzisiaj jest Wielkanoc, dzisiaj jest Wielkanoc.
I święconka też i bukszpan jest
I jajko i kura i pisanek góra

***

Bo w naszym Promyku, pyszności bez liku
I jajko i żurek też, już wiosna z nami jest

***

Na świąteczny stół zajączek wbiegł
A wkoło pisanki, a wkoło pisanki
No a pośród traw, daleko tak
Baranek się buja, śpiewa Alleluja

***

Bo w naszym Promyku pyszności bez liku
I jajko i żurek też, już wiosna z nami jest

***

Wielkanocny stół nakryty już
A na nim kraszanki i barwne pisanki
Coś na słodko jest, serniczek też
I baby piaskowe, mazurki cukrowe

***

Bo w naszym Promyku pyszności bez liku
I jajko i żurek też, już wiosna z nami jest
Dzisiaj w ŚDS - Wielkanoc jest
Dzisiaj jest Wielkanoc, dzisiaj jest Wielkanoc

Dziękujemy gościom za przybycie na tę piękną uroczystość. To spotkanie na długo pozostanie w naszej pamięci. Było smacznie i bardzo uroczyście.


Celebrowanie urodzin Uczestników

Przez cały rok pamiętamy o urodzinach naszych Uczestników. W ostatnim czasie podczas lutowo-marcowych zajęć kulturalno - oświatowych celebrowaliśmy urodziny pani Beaty, pani Ireny oraz pana Kazimierza. Solenizantom odśpiewaliśmy huczne sto lat, podarowaliśmy kartki urodzinowe, ręcznie wykonane przez Uczestników podczas zajęć plastycznych. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku, przy którym świętowaliśmy te wyjątkowe chwile. Wszystkim jubilatom składamy najserdeczniejsze życzenia!