Ułatwienia dostępu

  • 19-LECIE

    Ostatnio świętowaliśmy 19-lecie istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie.

    ... czytaj dalej
  • NASZA HISTORIA

    Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyk" w Gościnie z dniem 1 września 2015 r. na mocy uchwały nr XI/67/15 Rady Miejskiej w Gościnie z dnia 30 czerwca 2015r. w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Gościnie działa jako samodzielna jednostka organizacyjna.

    ... czytaj dalej
  • JAK DO NAS DOŁĄCZYĆ?

    Jeśli chcesz ubiegać się o skierowanie na pobyt w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie zajrzyj do zakładki "Zasady przyjęcia". Uzyskasz tam wszelkie informacje dotyczące wymaganych dokumentów.

    ... czytaj dalej

Dzień Zdrowia w "Promyku"

9 kwietnia w Środowiskowym Domu Samopomocy obchodziliśmy "Światowy Dzień Zdrowia". Święto to zostało ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), aby mobilizować ludzi na całym świecie do podejmowania działań zmierzających do poprawy zdrowia. Tematem przewodnim tegorocznych obchodów jest hasło -Moje zdrowie, moje prawo". Zostało ono wybrane, aby przypomnieć, że każdy człowiek na świecie ma prawo do dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, edukacji i informacji, a także do bezpiecznej wody pitnej, czystego powietrza, dobrego odżywiania, wysokiej jakości warunków mieszkaniowych, godnych warunków pracy i środowiska oraz wolności od dyskryminacji. Podczas zajęć edukacyjnych prowadzonych przez psychologa - Remigiusza Paprockiego przypomniano, jaka jest geneza dnia i co ma na celu.

Pan psycholog podkreślił, co wpływa na nasze zdrowie wymieniając m.in. sen, odpoczynek, aktywność fizyczną oraz dobrze zbilansowaną dietę. Przypomniał również o badaniach profilaktycznych i przesiewowych. To właśnie dzięki nim lekarze we współpracy z pacjentem są w stanie wychwycić niepokojące zmiany w organizmie, a także ustalić dalszą ścieżkę diagnostyczną. Z okazji "Dnia Zdrowia" Uczestnicy Promyka wybrali się do lokalnego ośrodka zdrowia aby obdarować wszystkich pracowników służby zdrowia upominkiem w postaci zapachowej świecy woskowo-parafinowej. Świece oczywiście ręcznie wykonano na zajęciach plastycznych w -Promyku".


Uczestnicy "Promyka" w Bałtyckim Teatrze Dramatyczny w Koszalinie

11 kwietnia 2024r. Uczestnicy i Kadra Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" udali się do Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie na spektakl pt.:"Zemsta". Udział w spektaklu nawiązywał do obchodzonego co roku Światowego Dnia Książki. Sama sztuka jest klasyką swego rodzaju. Reżyser przedstawił nam najsłynniejszą komedię Aleksandra Fredry, napisaną mistrzowskim wierszem i wspaniale zarysowanymi postaciami. Głównym wątkiem komedii jest spór o mur graniczny między dwoma sąsiadami - Cześnikiem i Rejentem. Rejent chce naprawić mur, a Cześnik na to nie pozwala. Drugim wątkiem utworu jest wątek miłosny. Pojawiają się między bohaterami relacje, których celem jest zawarcie związku małżeńskiego. Wszyscy Uczestnicy oglądali spektakl z zachwytem. Było zabawnie, z humorem i bardzo ciekawie. W drodze powrotnej korzystając z wiosennej pogody Uczestnicy Promyka zatrzymali się w Karlinie przy -Placu Strażaka" aby zorganizować piknik. W ramach treningu kulinarnego Uczestnicy przygotowali smakowite przekąski, które jeszcze bardziej smakowały na świeżym powietrzu. Takie wyjazdy są odskocznią od dnia codziennego, uczą integracji z innymi, odprężają i napełniają pozytywną energią.


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Święto organizowane jest przez UNESCO od 1995 roku, jednak jego geneza sięga 1926 roku. Pomysł zrodził się w Katalonii, a inicjatorem tego wydarzenia był wydawca Vicente Clavel Andres. Ustanowienie Światowego Dnia Książki 23 kwietnia nie jest przypadkowe. Data ta ma nawiązywać do trzech wybitnych postaci świata literatury, jakimi są William Szekspir, Miguel de Cervantes i Inca Garcilaso de la Vega. Dokładnie tego dnia przypada rocznica ich śmierci. Z tej okazji Uczestnicy "Promyka" wybrali się do Gminnej Biblioteki w Gościnie. Zajęcia edukacyjne poprowadziła pani Renata Maksymiuk. Poznaliśmy rodzaje literackie książek oraz ich gatunki. Dzięki temu możemy łatwiej poruszać się w świecie literatury i bardziej świadomie wybierać pozycje, które chcemy przeczytać. Poznaliśmy również genezę książki od początków jej istnienia. Historia ta dzieli się na dwa okresy: książkę rękopiśmienną - sprzed ery druku tworzoną do 1500 roku oraz na epokę książki drukowanej. Podczas zajęć zapytano panią bibliotekarkę co daje nam czytanie książek? Uzyskaliśmy bardzo ciekawą odpowiedź, że czytanie jest ważne, ponieważ rozwija nasze myśli, daje nam niekończącą się wiedzę, jednocześnie utrzymując aktywność umysłu. Czytanie książek pomaga nam też się uczyć i rozumieć oraz czyni nas mądrzejszymi, nie wspominając o rozwijanej przez nas wiedzy, słownictwie i umiejętnościach myślenia. Warto czytać książki dla dziesiątek rozmaitych korzyści: od rozwijania wyobraźni, słownictwa, wiedzy i poszerzania horyzontów przez rozwój empatii po rozrywkę, rozładowanie stresu i wspomaganie zdrowego snu. Jednym zdaniem książka jest dobra na wszystko. Uczestnicy po skończonej prelekcji w ramach podziękowania podarowali pani Renacie, własnoręcznie wykonaną zapachową świece żelową.


Europejski dzień śniadania w - Promyku"

Europejski Dzień Śniadania przypadający 24 kwietnia to inicjatywa mająca na celu podkreślenie znaczenia zdrowego śniadania w codziennej diecie. Dzień ten promuje ideę, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, który dostarcza organizmowi energii i niezbędnych składników odżywczych do utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. W ramach obchodów organizowane są różnorodne kampanie społeczne, konkursy czy zajęcia edukacyjne. Realizując miesięczny plan pracy, 25 kwietnia w Ośrodku odbył się "Europejski dzień śniadania’’. Uczestnicy podczas treningu komputerowego wyszukali różne receptury i pomysły na śniadaniowe przysmaki. Poznali posiłki zmieniające się wraz ze zmianą współrzędnych geograficznych. Niektóre śniadania mają swoje nazwy takie jak: angielskie, francuskie czy włoskie. Jaki kraj taki obyczaj. Na zajęciach edukacyjnych z zaciekawieniem wysłuchali informacji o porannym posiłku. Śniadanie to najważniejszy posiłek, jaki powinniśmy spożyć w ciągu dnia. Poprawia koncentrację, zapamiętywanie, zdolność uczenia się i rozwój intelektualny. Osoby spożywające codziennie śniadania znacząco zmniejszają ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, zespołu metabolicznego, cukrzycy typu 2 i otyłości. Biorąc pod uwagę wszystkie korzyści wynikające ze spożywania śniadań, szczególnie te dotyczące wpływu na funkcjonowanie naszego mózgu, koncentrację, zapamiętywanie i rozwój intelektualny, możemy z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że właściwie skomponowane śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia i nie powinno być pomijane. Po prelekcji Uczestnicy przystąpili do degustacji. Śniadanie dostępne było w formie szwedzkiego stołu, który umożliwił Uczestnikom wybór różnorodnych składników i produktów, a tym samym skosztowanie smaków europejskich śniadań.


Terapia ruchowa "Promyk"

Terapia ruchowa to usprawnianie osób z dysfunkcją narządu ruchu oraz przywracanie maksymalnie możliwej sprawności fizycznej i komfortu życia Uczestnika. Tak też jest w naszym Ośrodku. Codziennie odbywa się poranna gimnastyka prowadzona przez terapeutów. Ruch jest niezwykle ważny dla zdrowia, dobrego samopoczucia i podtrzymania sprawności na co dzień. W ramach terapii ruchowej Uczestnicy mają też możliwość korzystania z zajęć rehabilitacyjnych, podczas których wykwalifikowany fizjoterapeuta pan Łukasz prowadzi zajęcia w formie indywidualnej i grupowej, dostosowując ćwiczenia do możliwości i stanu zdrowia poszczególnych Uczestników. Mają one na celu poprawić sprawność ruchową i motorykę naszych podopiecznych.


Rozpoczęcie współpracy z placówką opiekuńczo - wychowawczą

25 kwietnia odbyła się inauguracja nowo otwartej placówki opiekuńczo-wychowawczej w Gościnie. Z tej okazji Kierownik ośrodka Pani Anna Salawa uczestniczyła w uroczystym otwarciu domu. Podczas spotkania wybrzmiało wiele ciepłych słów. Z pewnością dzieci i młodzież odnajdą tu ciepło, wsparcie i nieocenioną pomoc. Z okazji rozpoczęcia działalności placówki Kierownik przekazała Dyrekcji życzenia wytrwałości do pokonywania trudów codziennych zmagań oraz moc radości i uśmiechu, które będą świetnym drogowskazem do spełniania najskrytszych marzeń wychowanków placówki. Czekamy na owocną współpracę.


Celebrowanie urodzin Uczestników

Celebrowanie urodzin naszych Uczestników wpisało się na stałe w kalendarz promykowych zajęć. W tym miesiącu podczas zajęć kulturalno - oświatowych celebrowaliśmy urodziny pani Joanny. Solenizantce odśpiewaliśmy huczne sto lat oraz podarowaliśmy kartkę urodzinową wykonaną przez Uczestników w ramach zajęć plastycznych. Jubilatka zadbała o słodki poczęstunek, tego dnia podopieczni delektowali się pysznym tortem. Pani Asiu życzymy dużo zdrowia i uśmiechu na co dzień.