• JUBILEUSZ

  W tym roku Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" obchodzili jubileusz 17-lecia powstania Domu. Z tej okazji w "Promyku" odbyło się uroczyste spotkanie pod hasłem "Zostań aktorem życia".

  ... czytaj dalej
 • NASZA HISTORIA

  Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyk" w Gościnie z dniem 1 września 2015 r. na mocy uchwały nr XI/67/15 Rady Miejskiej w Gościnie z dnia 30 czerwca 2015r. w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Gościnie działa jako samodzielna jednostka organizacyjna.

  ... czytaj dalej
 • JAK DO NAS DOŁĄCZYĆ?

  Jeśli chcesz ubiegać się o skierowanie na pobyt w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie zajrzyj do zakładki "Zasady przyjęcia". Uzyskasz tam wszelkie informacje dotyczące wymaganych dokumentów.

  ... czytaj dalej

Początek roku 2021 rozpoczęliśmy pod hasłem pandemii i obostrzeń, które znacznie wpłynęły na reorganizację pracy naszej placówki - Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie. Koronawirusowa rzeczywistość wymusiła na nas zmiany w funkcjonowaniu oraz organizacji wsparcia dla uczestników "Promyka".

 

Terapia, którą dotychczas oferowaliśmy naszym podopiecznym w formie zajęć indywidualnych i grupowych w ośrodku została przeorganizowana na formę zdalną. Zajęcia stacjonarne zostały zastąpione przez rozmowy telefoniczne, maile oraz pakiety terapeutyczne przygotowywane dla każdego uczestnika indywidualnie (zgodnie z preferencjami, możliwościami oraz umiejętnościami, jak również dostosowane do tematyki Planu Pracy Terapeutycznej na rok 2021). Pakiety systematycznie dosyłaliśmy naszym uczestnikom pocztą lub przekazywaliśmy poprzez opiekunów. Opracowane materiały trafiały do nas sukcesywnie, co pozwoliło nam ocenić kreatywność uczestników. Utrzymanie ciągłości wsparcia oraz monitorowanie na bieżąco stanu psychofizycznego osób niepełnosprawnych jest niezwykle ważne, dlatego też pracownicy ŚDS "Promyk" sięgali po wszelkie formy wsparcia i zdalnego kontaktu z uczestnikami by wspierać ich oraz opiekunów.

Wiemy, że w zdalną formę terapii zaangażowali się też opiekunowie oraz członkowie rodzin. Dzięki wprowadzeniu nowych metod terapii zdalnej, utrzymywaniu stałych kontaktów telefonicznych, tele-terapii systematycznie pielęgnowaliśmy relacje z naszymi podopiecznymi, podtrzymywaliśmy oraz rozwijaliśmy ich umiejętności i kompetencje.

Nie zapominaliśmy również o ważnych uroczystościach i jubileuszach naszych podopiecznych oraz o znanych i lubianych przez nich świętach tj. zapusty, walentynki, czy ostatki. W pakietach terapeutycznych obok materiałów z zakresu biblioterapii, terapii plastycznej, rękodzieła, zajęć dydaktycznych, pomysłów na spędzanie czasu wolnego w sposób aktywny, znalazły się słodkie upominki oraz prezenty wykonane przez pracowników.

W lutym odwieszono działalność placówek wsparcia dziennego, co bardzo nas ucieszyło. Decyzja o wznowieniu działalności obudziła w nas nadzieję na powrót do "normalności". Uczestnicy sukcesywnie powracają na zajęcia do "Promyka", stan ich zdrowia jest codziennie monitorowany, przy wejściu do placówki mierzona jest temperatura oraz dezynfekcja dłoni. Pracownicy oraz uczestnicy zaopatrzeni są w środki ochrony indywidualnej, w tym w maseczki, sale są systematycznie dezynfekowane i ozonowane. Uczestnicy pracują w grupach i zachowują należyte odstępy. Przeorganizowanie systemu pracy, organizacji wsparcia i planu dnia codziennego w ŚDS "Promyk" w dobie pandemii było nieuniknione. Kładziemy duży nacisk na treningi nauki higieny, stosujemy zasady bezpieczeństwa sanitarnego oraz śledzimy bieżące informacje.

Powitaliśmy naszych uczestników utworem zagranym na bum bum rurkach, aby zaprezentować jedną z nowych form terapii, które będziemy realizować w tym roku. W przystępny sposób przedstawiliśmy naszym podopiecznym Rekomendacje dot. działalności placówek wsparcia dziennego po odwieszeniu działalności, aby ułatwić im adaptację nowej rzeczywistości w "Promyku".

Drodzy Uczestnicy jesteście sensem istnienia naszego ośrodka, dlatego ogromnie cieszymy się, że możemy powitać Was w "Promyku". Przed nami mnóstwo planów, pomysłów i pracy - zatem do dzieła!

Anna Kożuchowska - Salawa

Kartka urodzinowa dla Pani Jadwigi, przygotowana przez Panią Małgosię - opiekuna pracowni plastycznej

Personalizowane Kartki urodzinowe dla naszych Jubilatów Pana Sylwestra i Pana Ryszarda

Prace z zakresu terapii zdalnej - Pan Jarosław i jego prace

Prace z zakresu terapii zdalnej - Pani Zdzisława i jej prace

Prace z zakresu terapii zdalnej - Pani Anna i jej prace

Pan Ryszard oraz Pan Jarosław z pakietem terapeutycznym

Pani Halina oraz Pani Zofia z pakietem terapeutycznym

Pan Roland - opiekun pracowni kulinarnej, podczas zdobienia walentynkowych wypieków dla podopiecznych

Pani Małgorzata - opiekun pracowni plastycznej, podczas zdobienia walentynkowych wypieków dla podopiecznych

Walentynkowe pierniki dla Uczestników "Promyka"

Zapoznajemy naszych uczestników z procedurą funkcjonowania w ŚDS w dobie pandemii po odwieszeniu działalności

Zapoznajemy naszych uczestników z procedurą funkcjonowania w ŚDS w dobie pandemii po odwieszeniu działalności

Występ powitalny Kadry ŚDS zaprezentowany uczestnikom po powrocie na zajęcia - zapoznanie z nową formą muzykoterapii (bum bum rurki)

Niespodzianka dla Uczestników - zmiana aranżacji wnętrz