Ułatwienia dostępu

 • 18-LECIE

  Dnia 26 września świętowaliśmy 18-lecie istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie. Tegoroczny jubileusz odbył się pod hasłem: "W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH" - jubileusz na sportowo - Gala Mistrzów Sportu".

  ... czytaj dalej
 • NASZA HISTORIA

  Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyk" w Gościnie z dniem 1 września 2015 r. na mocy uchwały nr XI/67/15 Rady Miejskiej w Gościnie z dnia 30 czerwca 2015r. w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Gościnie działa jako samodzielna jednostka organizacyjna.

  ... czytaj dalej
 • JAK DO NAS DOŁĄCZYĆ?

  Jeśli chcesz ubiegać się o skierowanie na pobyt w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie zajrzyj do zakładki "Zasady przyjęcia". Uzyskasz tam wszelkie informacje dotyczące wymaganych dokumentów.

  ... czytaj dalej

Głos Gościna

Święta Wielkanocne tuż tuż...

Święta Wielkancone zbliżają się do nas wielkimi krokami, dlatego realizując Plan Pracy na Rok Terapeutyczny 2023 przygotowujemy się do Wielkanocy. W ramach zajęć z zakresu biblioterapii i muzykoterapii Uczestnicy przygotowują się do wystepu wielkanocnego pn. "Wielkonoc - śladem wybitnych polskich twórców"- tradycja Wielkanocy w nawiązaniu do biografii i dzieł patronów roku 2023." Podczas zajęć z teatroterapii Uczestnicy uczą się tekstu scenariusza, recytują wiersze i śpiewają autorską piosenkę pt."Wielkanoc to piękny czas.". Na zajęciach plastycznych Uczestnicy przygotowują zaproszenia, kartki świąteczne oraz ozdoby wielkanocne, które posłużą nam do dekorcji stołów i sali. W pracowni kulinarnej podopieczni zapoznają się ze staropolskimi recepturami, które wykorzystają podczas zajeć kulinarnych, przygotowując wielkanocne specjały.

31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

To już nasza tradycja! Co roku Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W tym roku podopieczni wykonali w pracowni plastycznej kolorowe mydełka glicerynowo-arganowe oraz makramowego anioła na drewnianym kole. W ramach zajęć kulinarnych Uczestnicy przygotowali serniczki z galaretką na zimno. Z kolei w pracowni komputerowej Uczestnicy tworzyli ozdobne etykiety dołączane do prac. Jesteśmy całym sercem z WOŚP! Staramy się wspierać tak szlachetne inicjatywy! Będziemy grać do końca świata i jeden dzień dłużej.

Nowy Rok w "Promyku"

2 stycznia 2023 r. w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" odbyło się miłe i uroczyste spotkanie Uczestników i Kadry. Przywitaliśmy Nowy Rok zdrowo i kolorowo. Na stołach pojawiły się patery przepełnione owocami. Odśpiewaliśmy sto lat oraz złożyliśmy sobie życzenia noworoczne.

Słodki upominek dla Uczestników

10 listopada 2022 r. do ŚDS "Promyk" zawitali Uczniowie klas siódmych Zespołu Szkół w Gościnie i przekazali na ręce Uczestników słodki upominek w formie rogalików, które były dziełem samych uczniów. Przygotowali je podczas zajęć szkolnych z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości. Tradycja wypieku rogali świętomarcińskich sięga 1891 roku. Gdy zbliżał się dzień św. Marcina (11 listopada), ówczesny proboszcz poznańskiej parafii pod wezwaniem św. Marcina, zaapelował do wiernych, aby - wzorem patrona - zrobili coś dla biednych. Józef Melzer, jeden z poznańskich cukierników, odpowiadając na apel proboszcza, upiekł trzy blachy rogali i przyniósł pod kościół. W następnych latach dołączyli do niego inni, aby każdy mógł w ten dzień najeść się do syta. Tradycja wypiekania rogali przetrwała do dziś dlatego też jest nam niezmiernie miło, że uczniowie klas siódmych pielęgnują tę smaczną tradycję, a przy okazji pamiętają o uczestnikach "Promyka". Kochani Uczniowie rogaliki zniknęły w mgnieniu oka, co potwierdza fakt, iż były przepyszne.

Jubileuszowa wycieczka do Koszalina

29 września Uczestnicy "Promyka" wraz z opiekunami udali się na jubileuszową wycieczkę do Koszalina. Tego dnia w Multikinie zobaczyliśmy piękną projekcję filmu biograficznego pt.: Johnny. To oparta na prawdziwej historii opowieść o miłości do świata i drugiego człowieka oraz o tym, że każdy zasługuje na drugą szansę. Gdy Patryk dostaje ją od ks. Jana Kaczkowskiego, nie podejrzewa nawet, jak odmieni to jego życie.

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

11 września 2022 r. w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" w ramach realizacji Planu Pracy Terapeutycznej na rok 2022 oraz z okazji "Światowego Dnia Pierwszej Pomocy" odbyły się zajęcia edukacyjne z zakresu udzielenia pierwszej pomocy. Uczestnicy mieli możliwość odświeżyć sobie nabytą już wiedzę dotyczącą podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej. Przedstawiliśmy projekcje oraz instruktaż dotyczący zasad postępowania w wypadku zatrzymania krążenia, utraty przytomności czy zadławienia osoby dorosłej. Uczestnicy dzielili się swoimi spostrzeżeniami oraz dotychczasowymi doświadczeniami w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Jednym z treningów prowadzonych w ŚDS "Promyk" jest trening umiejętności komunikacyjnych, który polega na rozwijaniu prawidłowych sposobów komunikowania się z innymi. Komunikacja alternatywna i wspomagająca (AAC) to grupa metod, które umożliwiają osobom niemówiącym lub mówiącym w ograniczonym stopniu porozumiewać się z otoczeniem. Polega na używaniu w komunikacji znaków opierających się na gestach, obrazach, symbolach, przedmiotach.

"Myśl pozytywnie. Bądź aktywny, zdrowy i bezpieczny" - czyli ŚDS "Promyk" wakacyjnie

W końcu nadeszło długo oczekiwane…lato, a wraz z nim słoneczne poranki, wysokie temperatury, lody na patyku i kąpiele słoneczne. Taka aura niewątpliwie pomaga nam realizować założenia Planu Pracy pod hasłem: "W zdrowym ciele zdrowy duch", czyli jak aktywność fizyczna i zdrowa dieta wpływają na naszą codzienność" bo jak tu nie być optymistą kiedy słoneczko za oknem przyświeca podczas treningów a wysokie temperatury pozwalają nam spędzać czas aktywnie na terapii ruchowej, dzięki czemu codziennie udajemy się na spacery i do pobliskiego fit-paku. Prace w ogrodzie również na stałe zagościły w naszym tygodniowym harmonogramie zajęć, pielęgnujemy zieloną skarpę, plewimy ogród i oczywiście korzystamy z naszych plonów, co bardzo przydaje się podczas treningów kulinarnych.

Czerwiec to czas, kiedy do okien coraz częściej zaglądają promienie słońca a temperatury na słupku rtęci sięgają coraz wyżej i my w "Promyku" taką właśnie aurę uwielbiamy i chętnie korzystamy z dobroci czerwcowego słońca. W okresie wiosenno-letnim, korzystając z pięknej słonecznej pogody Uczestnicy "Promyka" regularnie uczestniczą w treningach ruchowych na Fit-Parku oraz spędzają aktywny czas na terenach zielonych przy ośrodku. Terapia ruchowa pozawala na poprawę naszej kondycji fizycznej, koordynowanie ruchów ciała, zachowanie prawidłowej postawy ciała oraz wzmocnienie mięśni. Ruch to zdrowie, a naszą dewizą w Planie Pracy na Rok Terapeutyczny 2022 jest hasło: "W zdrowym ciele zdrowy duch", czyli jak aktywność fizyczna i zdrowa dieta wpływają na naszą codzienność" dlatego też idąc tym tropem spędzamy na świeżym powietrzu coraz więcej czasu.

Maj to wiosenny miesiąc, w którym Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" systematycznie korzystali z terapii na świeżym powietrzu. To właśnie w maju sialiśmy warzywa, pielęgnowaliśmy ogród, dbaliśmy o krzewy, każdą wolną chwilę spędzaliśmy w ogrodzie, porządkowaliśmy i pielęgnowaliśmy Zieloną Skarpę oraz prowadziliśmy różnorodną terapię na terenach zielnych przy ośrodku m.in. relaksację oraz muzykoterapię.

KWIECIEŃ PLECIEŃ BO PRZEPLATA, TROCHĘ ZIMY... TROCHĘ LATA - relacja z kwietniowych wydarzeń w ŚDS "Promyk"

Kwiecień jest miesiącem, który coraz bardziej przyzwyczaja nas do krajobrazów budzącej się wiosny i wyższych temperatur, a jednocześnie przypomina, że zima tak naprawdę nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Jak tylko słońce przebija się przez chmury, a temperatury na słupku rtęci są coraz wyższe - optymizm i energia same zaglądają nam do okien. Nie zapominamy jednak o tym, że w kwietniu pojawiały się również przymrozki i opady śniegu, przez co zima przypominała nam kilkakrotnie, że nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.