Ułatwienia dostępu

 • 18-LECIE

  Dnia 26 września świętowaliśmy 18-lecie istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie. Tegoroczny jubileusz odbył się pod hasłem: "W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH" - jubileusz na sportowo - Gala Mistrzów Sportu".

  ... czytaj dalej
 • NASZA HISTORIA

  Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyk" w Gościnie z dniem 1 września 2015 r. na mocy uchwały nr XI/67/15 Rady Miejskiej w Gościnie z dnia 30 czerwca 2015r. w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Gościnie działa jako samodzielna jednostka organizacyjna.

  ... czytaj dalej
 • JAK DO NAS DOŁĄCZYĆ?

  Jeśli chcesz ubiegać się o skierowanie na pobyt w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie zajrzyj do zakładki "Zasady przyjęcia". Uzyskasz tam wszelkie informacje dotyczące wymaganych dokumentów.

  ... czytaj dalej

Głos Gościna

Jubileuszowa wycieczka do Koszalina

29 września Uczestnicy "Promyka" wraz z opiekunami udali się na jubileuszową wycieczkę do Koszalina. Tego dnia w Multikinie zobaczyliśmy piękną projekcję filmu biograficznego pt.: Johnny. To oparta na prawdziwej historii opowieść o miłości do świata i drugiego człowieka oraz o tym, że każdy zasługuje na drugą szansę. Gdy Patryk dostaje ją od ks. Jana Kaczkowskiego, nie podejrzewa nawet, jak odmieni to jego życie.

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

11 września 2022 r. w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" w ramach realizacji Planu Pracy Terapeutycznej na rok 2022 oraz z okazji "Światowego Dnia Pierwszej Pomocy" odbyły się zajęcia edukacyjne z zakresu udzielenia pierwszej pomocy. Uczestnicy mieli możliwość odświeżyć sobie nabytą już wiedzę dotyczącą podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej. Przedstawiliśmy projekcje oraz instruktaż dotyczący zasad postępowania w wypadku zatrzymania krążenia, utraty przytomności czy zadławienia osoby dorosłej. Uczestnicy dzielili się swoimi spostrzeżeniami oraz dotychczasowymi doświadczeniami w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Jednym z treningów prowadzonych w ŚDS "Promyk" jest trening umiejętności komunikacyjnych, który polega na rozwijaniu prawidłowych sposobów komunikowania się z innymi. Komunikacja alternatywna i wspomagająca (AAC) to grupa metod, które umożliwiają osobom niemówiącym lub mówiącym w ograniczonym stopniu porozumiewać się z otoczeniem. Polega na używaniu w komunikacji znaków opierających się na gestach, obrazach, symbolach, przedmiotach.

"Myśl pozytywnie. Bądź aktywny, zdrowy i bezpieczny" - czyli ŚDS "Promyk" wakacyjnie

W końcu nadeszło długo oczekiwane…lato, a wraz z nim słoneczne poranki, wysokie temperatury, lody na patyku i kąpiele słoneczne. Taka aura niewątpliwie pomaga nam realizować założenia Planu Pracy pod hasłem: "W zdrowym ciele zdrowy duch", czyli jak aktywność fizyczna i zdrowa dieta wpływają na naszą codzienność" bo jak tu nie być optymistą kiedy słoneczko za oknem przyświeca podczas treningów a wysokie temperatury pozwalają nam spędzać czas aktywnie na terapii ruchowej, dzięki czemu codziennie udajemy się na spacery i do pobliskiego fit-paku. Prace w ogrodzie również na stałe zagościły w naszym tygodniowym harmonogramie zajęć, pielęgnujemy zieloną skarpę, plewimy ogród i oczywiście korzystamy z naszych plonów, co bardzo przydaje się podczas treningów kulinarnych.

Czerwiec to czas, kiedy do okien coraz częściej zaglądają promienie słońca a temperatury na słupku rtęci sięgają coraz wyżej i my w "Promyku" taką właśnie aurę uwielbiamy i chętnie korzystamy z dobroci czerwcowego słońca. W okresie wiosenno-letnim, korzystając z pięknej słonecznej pogody Uczestnicy "Promyka" regularnie uczestniczą w treningach ruchowych na Fit-Parku oraz spędzają aktywny czas na terenach zielonych przy ośrodku. Terapia ruchowa pozawala na poprawę naszej kondycji fizycznej, koordynowanie ruchów ciała, zachowanie prawidłowej postawy ciała oraz wzmocnienie mięśni. Ruch to zdrowie, a naszą dewizą w Planie Pracy na Rok Terapeutyczny 2022 jest hasło: "W zdrowym ciele zdrowy duch", czyli jak aktywność fizyczna i zdrowa dieta wpływają na naszą codzienność" dlatego też idąc tym tropem spędzamy na świeżym powietrzu coraz więcej czasu.

Maj to wiosenny miesiąc, w którym Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" systematycznie korzystali z terapii na świeżym powietrzu. To właśnie w maju sialiśmy warzywa, pielęgnowaliśmy ogród, dbaliśmy o krzewy, każdą wolną chwilę spędzaliśmy w ogrodzie, porządkowaliśmy i pielęgnowaliśmy Zieloną Skarpę oraz prowadziliśmy różnorodną terapię na terenach zielnych przy ośrodku m.in. relaksację oraz muzykoterapię.

KWIECIEŃ PLECIEŃ BO PRZEPLATA, TROCHĘ ZIMY... TROCHĘ LATA - relacja z kwietniowych wydarzeń w ŚDS "Promyk"

Kwiecień jest miesiącem, który coraz bardziej przyzwyczaja nas do krajobrazów budzącej się wiosny i wyższych temperatur, a jednocześnie przypomina, że zima tak naprawdę nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Jak tylko słońce przebija się przez chmury, a temperatury na słupku rtęci są coraz wyższe - optymizm i energia same zaglądają nam do okien. Nie zapominamy jednak o tym, że w kwietniu pojawiały się również przymrozki i opady śniegu, przez co zima przypominała nam kilkakrotnie, że nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

"W marcu jak w garncu" - Z ŻYCIA ŚDS "PROMYK"

Słynne powiedzenie "W marcu jak w garncu" znakomicie oddaje pracę i charakterystykę funkcjonowania ośrodka w ostatnim czasie. Marzec to czas kiedy słońce na niebie świeci coraz jaśniej i coraz częściej a temperatury są coraz wyższe, dlatego też korzystamy z dobrodziejstw matki natury i udajemy się na zajęcia z zakresu terapii ruchowej oraz tr. ogrodniczego i budżetowego tak często, jak to tylko możliwe. Spacerujemy, porządkujemy tereny zielone i łapiemy pierwsze wiosenne promyki słońca.

Miesiąc luty pomimo trwającej pandemii dla Uczestników "Promyka" był aktywny i różnorodny a to za sprawą prowadzonych treningów, zajęć, terapii i uroczystości. W ŚDS kontynuowane są treningi nauki funkcjonowania w codziennym życiu, treningi umiejętności komunikacyjnych, interpersonalnych, ale też spędzania wolnego czasu w sposób aktywny. Uczestnicy korzystają z usług psychologa, fizjoterapeuty, udzielana jest też pomoc w dostępie do niezbędnych świadczeń zdrowotnych. Nadal kładziemy duży nacisk na przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego, śledzimy sytuację pandemii w kraju i na świecie ale też pamiętamy o profilaktyce zachorowań na koronawirusa.

Uczestnicy "Promyka" po powrocie z przerwy świąteczno-noworocznej systematycznie realizują Plan Pracy Terapeutycznej na rok 2022. Temat przewodni brzmi: "W zdrowym ciele zdrowy duch", czyli jak aktywność fizyczna i zdrowa dieta wpływają na naszą codzienność". Praca w "Promyku" wre, ruszyły treningi i prowadzona jest różnorodna terapia w ramach pracowni plastycznej, komputerowej i kulinarnej, oraz Trening funkcjonowania w codziennym życiu, Trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów, Trening umiejętności komunikacyjnych oraz pomoc w załatwianiu spraw urzędowych.

Andrzejki z historią i tradycją w tle

26 listopada w "Promyku" celebrowaliśmy Andrzejki. Zabawy andrzejkowe to przede wszystkim tajemnicze wróżby, które mają zdradzić przyszłość i odkryć sercowe wybory ale nie tylko. Zabawy andrzejkowe to także zabawy taneczne, poszukiwanie skarbów czy pokonywanie toru przeszkód. W "Promyku" przygotowywaliśmy się do tego dnia tak jak należy. Na zajęciach w pracowni komputerowej Uczestnicy pod okiem Pani Anny Kindermann przygotowywali informacje i nowinki na temat tradycji i historii Andrzejek, na zajęciach wyszukiwali też rozmaite wróżby i zagadki oraz drukowali i edytowali teksty. Pracownia kulinarna z terapeutą – Panem Rolandem Walkowiak na czele zadbała o to, aby tego dnia było pysznie, słodko i oczywiście upiekli dla andrzejkowiczów wyborne ciastka z wróżbą. Na zajęciach plastycznych pod okiem Pani pedagog-Małgorzaty Kaleta Uczestnicy przygotowali dekoracje, które tego dnia zdobiły salę, kolorowe balony, girlandy i akcesoria konkursowe. Podczas Andrzejek Uczestnicy oraz Pracownicy wróżyli sobie przyszłość m.in. lejąc wosk przez dziurkę od klucza, brali udział w rozmaitych konkursach i bawili się wspólnie podczas zabawy tanecznej.