Ułatwienia dostępu

 • 19-LECIE

  Ostatnio świętowaliśmy 19-lecie istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie.

  ... czytaj dalej
 • NASZA HISTORIA

  Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyk" w Gościnie z dniem 1 września 2015 r. na mocy uchwały nr XI/67/15 Rady Miejskiej w Gościnie z dnia 30 czerwca 2015r. w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Gościnie działa jako samodzielna jednostka organizacyjna.

  ... czytaj dalej
 • JAK DO NAS DOŁĄCZYĆ?

  Jeśli chcesz ubiegać się o skierowanie na pobyt w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie zajrzyj do zakładki "Zasady przyjęcia". Uzyskasz tam wszelkie informacje dotyczące wymaganych dokumentów.

  ... czytaj dalej

Głos Gościna

Uczestnicy "Promyka" po powrocie z przerwy letniej kontynuują codzienne treningi m.in. Trening funkcjonowania w codziennym życiu, Trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów, Trening umiejętności spędzania czasu wolnego oraz korzystają również z poradnictwa psychologicznego (psychoterapia indywidualna i grupowa). Podopieczni "Promyka" uzyskują również pomoc w dostępie do niezbędnych świadczeń zdrowotnych, wsparcie w zorganizowaniu recept i wykupieniu leków oraz pomoc w dotarciu do jednostek ochrony zdrowia dzięki nawiązanej współpracy z przychodniami rodzinnymi oraz gabinetami lekarzy specjalistów.

Międzynarodowy dzień szachów

27 lipca w ŚDS "Promyk" odbyły się zajęcia zgodne z tematyką z zakresu planu pracy: "Międzynarodowy dzień szachów - Zdrowie to największy skarb - ćwiczymy umysł, pamięć i koncentrację". Tego dnia w ośrodku zorganizowaliśmy turniej szachowy. Uczestnicy próbowali również swoich sił podczas innych gier i zabaw planszowych. Były warcaby, planszówki, układanki i gra w 5 sekund. Zajęcia pozwoliły Uczestnikom rozwijać umiejętności z zakresu logicznego myślenia, ćwiczenia pamięci ale też utrwalania sposobów na aktywne spędzanie wolnego czasu. Tego typu terapia ma na celu aktywizować, wzmacniać pamięć i koncentrację ale też uczy postępowania wg zasad fair play oraz odpowiedniej reakcji na porażkę. Podczas zajęć nie zabrakło emocji i świetnej zabawy.

Dzień walki z cukrzycą - "Zdrowie to największy skarb"

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony jest 27 czerwca dla upamiętnienia odkrycia insuliny czyli leku, dzięki któremu cukrzyca z choroby nieuleczalnej stała się chorobą przewlekłą. Cukrzyca jest chorobą społeczną, na którą zapada coraz większa liczba osób. Celem obchodów jest upowszechnienie wiedzy na temat tej powszechnej choroby XXI wieku. W naszym Ośrodku zajęcia i treningi na temat cukrzycy odbywały się dwuetapowo.

Nauka empatii w praktyce - czyli "Pomagamy Hospicjum"

27 maja odbył się Rodzinny Piknik w Rościęcinie, którego celem było przeprowadzenie zbiórki na pomoc Hospicjum w Kołobrzegu. Uczestnicy "Promyka" po raz kolejny pokazali wielkie serca i chęć pomocy potrzebującym. Na cele hospicjum przekazano fanty w postaci ozdobnych glicerynowych mydełek, makramowych breloków oraz słodkich wypieków. Cieszymy się bardzo, że mogliśmy wesprzeć kolejną piękną inicjatywę. Uczestnicy "Promyka" po raz kolejny stanęli na wysokości zadania i swoimi talentami wsparli potrzebujących, okazując przy tym ogrom sympatii i wielkie serce.

Uczestnicy "Promyka" wracają do gry - zajęcia na kręgielni.

W maju Uczestnicy ŚDS "Promyk" wrócili na zajęcia do kręgielni w Centrum Kultury i Książki w Gościnie. W ramach terapii ruchowej oraz treningu umiejętności spędzania czasu wolnego podopieczni co piątek będą mogli wykazać się sprawnością ruchową, sprytem oraz umiejętnościami gry w kręgle. Podczas gry uczestnicy uczą się zdrowej rywalizacji, przestrzegania norm i zasad społecznych oraz wspierają się nawzajem i motywują do działania. Rywalizacja o punkty dostarczyła silnych, sportowych emocji, a wśród graczy szybko wyłonili się liderzy tej dyscypliny. Dziękujemy pięknie Zastępcy Burmistrza -Panu Łukaszowi Rybarkiewicz oraz Dyrektorowi CKiK – Panu Marcinowi Pawlakowi za możliwość kontynuacji zajęć na kręgielni.

Pamiętamy o tradycji Świąt Wielkiej Nocy, przygotowujemy kartki świąteczne

Jak co roku, tradycyjnie pamiętamy o tym, aby podzielić się świątecznymi życzeniami z naszymi bliskimi, zaprzyjaźnionymi ośrodkami oraz przyjaciółmi naszej placówki, nie zawsze jest jednak tak, że osoby bliskie są obok nas dlatego pielęgnujemy piękną polską tradycję i przesyłamy życzenia za pomocą kartek świątecznych tradycyjną drogą pocztową.

Święta Wielkanocne tuż tuż...

Święta Wielkancone zbliżają się do nas wielkimi krokami, dlatego realizując Plan Pracy na Rok Terapeutyczny 2023 przygotowujemy się do Wielkanocy. W ramach zajęć z zakresu biblioterapii i muzykoterapii Uczestnicy przygotowują się do wystepu wielkanocnego pn. "Wielkonoc - śladem wybitnych polskich twórców"- tradycja Wielkanocy w nawiązaniu do biografii i dzieł patronów roku 2023." Podczas zajęć z teatroterapii Uczestnicy uczą się tekstu scenariusza, recytują wiersze i śpiewają autorską piosenkę pt."Wielkanoc to piękny czas.". Na zajęciach plastycznych Uczestnicy przygotowują zaproszenia, kartki świąteczne oraz ozdoby wielkanocne, które posłużą nam do dekorcji stołów i sali. W pracowni kulinarnej podopieczni zapoznają się ze staropolskimi recepturami, które wykorzystają podczas zajeć kulinarnych, przygotowując wielkanocne specjały.

31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

To już nasza tradycja! Co roku Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W tym roku podopieczni wykonali w pracowni plastycznej kolorowe mydełka glicerynowo-arganowe oraz makramowego anioła na drewnianym kole. W ramach zajęć kulinarnych Uczestnicy przygotowali serniczki z galaretką na zimno. Z kolei w pracowni komputerowej Uczestnicy tworzyli ozdobne etykiety dołączane do prac. Jesteśmy całym sercem z WOŚP! Staramy się wspierać tak szlachetne inicjatywy! Będziemy grać do końca świata i jeden dzień dłużej.

Nowy Rok w "Promyku"

2 stycznia 2023 r. w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" odbyło się miłe i uroczyste spotkanie Uczestników i Kadry. Przywitaliśmy Nowy Rok zdrowo i kolorowo. Na stołach pojawiły się patery przepełnione owocami. Odśpiewaliśmy sto lat oraz złożyliśmy sobie życzenia noworoczne.

Słodki upominek dla Uczestników

10 listopada 2022 r. do ŚDS "Promyk" zawitali Uczniowie klas siódmych Zespołu Szkół w Gościnie i przekazali na ręce Uczestników słodki upominek w formie rogalików, które były dziełem samych uczniów. Przygotowali je podczas zajęć szkolnych z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości. Tradycja wypieku rogali świętomarcińskich sięga 1891 roku. Gdy zbliżał się dzień św. Marcina (11 listopada), ówczesny proboszcz poznańskiej parafii pod wezwaniem św. Marcina, zaapelował do wiernych, aby - wzorem patrona - zrobili coś dla biednych. Józef Melzer, jeden z poznańskich cukierników, odpowiadając na apel proboszcza, upiekł trzy blachy rogali i przyniósł pod kościół. W następnych latach dołączyli do niego inni, aby każdy mógł w ten dzień najeść się do syta. Tradycja wypiekania rogali przetrwała do dziś dlatego też jest nam niezmiernie miło, że uczniowie klas siódmych pielęgnują tę smaczną tradycję, a przy okazji pamiętają o uczestnikach "Promyka". Kochani Uczniowie rogaliki zniknęły w mgnieniu oka, co potwierdza fakt, iż były przepyszne.

Jubileuszowa wycieczka do Koszalina

29 września Uczestnicy "Promyka" wraz z opiekunami udali się na jubileuszową wycieczkę do Koszalina. Tego dnia w Multikinie zobaczyliśmy piękną projekcję filmu biograficznego pt.: Johnny. To oparta na prawdziwej historii opowieść o miłości do świata i drugiego człowieka oraz o tym, że każdy zasługuje na drugą szansę. Gdy Patryk dostaje ją od ks. Jana Kaczkowskiego, nie podejrzewa nawet, jak odmieni to jego życie.