Ułatwienia dostępu

  • 19-LECIE

    Ostatnio świętowaliśmy 19-lecie istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie.

    ... czytaj dalej
  • NASZA HISTORIA

    Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyk" w Gościnie z dniem 1 września 2015 r. na mocy uchwały nr XI/67/15 Rady Miejskiej w Gościnie z dnia 30 czerwca 2015r. w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Gościnie działa jako samodzielna jednostka organizacyjna.

    ... czytaj dalej
  • JAK DO NAS DOŁĄCZYĆ?

    Jeśli chcesz ubiegać się o skierowanie na pobyt w Środowiskowym Domu Samopomocy "Promyk" w Gościnie zajrzyj do zakładki "Zasady przyjęcia". Uzyskasz tam wszelkie informacje dotyczące wymaganych dokumentów.

    ... czytaj dalej

Dzień młodzieży PCK w ŚDS "Promyk"

26 października w Środowiskowym Domu Samopomocy odbyły się warsztaty plastyczne z udziałem uczniów klasy VI z koła Wolontariatu Polskiego Czerwonego Krzyża. Opiekun koła - pani Małgorzata Korda przedstawiła nam genezę oraz działania prowadzone przez Polski Czerwony Krzyż. Dowiedzieliśmy się również kto może zostać wolontariuszem i czym zajmuje się gościński wolontariat. Podczas warsztatów uczniowie pod instruktarzem pani Małgorzaty Kaleta przygotowali wiele kolorowych i pachnących mydełek z naturalnej gliceryny. W trakcie spotkania poznali sekrety olejków zapachowych i ich umiejętnego łączenia z gliceryną. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez Uczestników w pracowni kulinarnej. Uczniowie konsumowali kolorowe galaretki z bitą śmietaną oraz owoce. 31 października delegacja Uczestników wraz z panią Kierownik udali się do Szkoły Podstawowej przy ul. Grunwaldzkiej, aby przekazać skrupulatnie zapakowane mydełka glicerynowe, wykonane podczas warsztatów z uczniami. Dziękujemy za to sympatyczne spotkanie.


Słodki upominek dla Uczestników

10 listopada 2023 r. do ŚDS "Promyk" zawitali Uczniowie klas ósmych Zespołu Szkół w Gościnie i przekazali na ręce Uczestników słodki upominek w formie rogalików, które były dziełem samych uczniów. Przygotowali je podczas zajęć szkolnych z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości. Tradycja wypieku rogali świętomarcińskich sięga 1891 roku i przetrwała do dziś dlatego też jest nam niezmiernie miło, że uczniowie klas ósmych pielęgnują tę smaczną tradycję, a przy okazji pamiętają o uczestnikach "Promyka". Drodzy Uczniowie dziękujemy za słodki upominek. Był pyszny.


Narodowe Święto Niepodległości -"Śladem wybitnych polskich twórców" - uczestnictwo w uroczystym apelu w Zespole Szkół Podstawowych w Gościnie

Narodowe Święto Niepodległości to święto, które corocznie obchodzimy w dniu 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę. Od lat kojarzy nam się ono z hucznymi paradami w różnych miastach, marszami w stolicy, biegami niepodległościowymi, patriotycznymi koncertami i wszystkim tym, co sprawiało, że Polacy tłumnie wychodzili z domów, by cieszyć się niepodległości, którą Polska odzyskała 105 lata temu. Uczestnicy "Promyka" podczas zajęć edukacyjnych poznali genezę Święta Niepodległości oraz biografie Aleksandry Piłsudskiej, która jest przykładem poświęcenia kobiet sprzed ponad stu lat w odzyskanie niepodległości. Jak co roku z tej okazji, na budynku Środowiskowego Domu Samopomocy została wywieszona flaga naszej ojczyzny. Na zajęciach komputerowych Uczestnicy wyszukali informacje nt. Święta Niepodległości oraz Symboli Narodowych. Nie obyło się również bez zajęć plastycznych, podczas których Uczestnicy przygotowali flagi i godło Polski. 10 listopada Uczestnicy ŚDS zostali zaproszeni do Szkoły Podstawowej w Gościnie przy ulicy Grunwaldzkiej, aby wspólnie z kadrą oraz uczniami uroczyście świętować Dzień Niepodległości. Podczas obchodów uczniowie zaprezentowali rys historyczny wydarzeńz 1918 roku, następnie odbył się koncert muzyczny pn. "Niepodległa". Spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem Hymnu Narodowego. Składamy Serdecznie podziękowania Dyrekcji - Pani Marlenie Fidos, Gronu Pedagogicznemu oraz Samorządowi Uczniowskiemu Zespołu Szkół Podstawowych w Gościnie za zaproszenie oraz możliwość uczestnictwa w tak wyjątkowej uroczystości, jaką są obchody Narodowego Święta Niepodległości. To dla nas czas szczególny i magiczny.


Dzień Pracownika Socjalnego - obchody

W listopadzie obchodziliśmy Dzień Pracownika Socjalnego. W uroczystym spotkaniu integracyjnym wzięli udział Uczestnicy i Kadra ŚDS "Promyk" oraz pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej z Gościna. Święto to celebrowaliśmy wspólnie z uczestnikami podczas słodkiego poczęstunku. Tego roku Uczestnicy pod okiem opiekuna pracowni kulinarnej przygotowali szarlotkę z budyniem na kruchym cieście oraz gruszkową pannę cotte z galaretką. W naszym Domu nie zabrakło szczerych i serdecznych życzeń. Uczestnicy, jak co roku pamiętali o Pracownikach z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej z Gościna, dlatego też na zajęciach plastycznych przygotowali upominek w postaci Makramowego Anioła, oraz glicerynowe mydełka jak również piękną ręcznie zdobioną kartkę z życzeniami. Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego Swoją obecnością zaszczycił nas również na Burmistrz Gościna - Pan Marian Sieradzki, który podarował pracownikom kwiatka oraz piękne życzenia. Dziękujemy pięknie.


Gala Białogard

23 listopada Uczestnicy "Promyka" wraz z kadrą udali się do Białogardu na XVIII Galę Twórczości Osób Niepełnosprawnych w ramach twórczości Bez Barier. Tegoroczna tematyka Gali to "Życie na pełnej petardzie". Podczas Gali wszystkie występy były radosne, przepełnione pozytywną energią. Uczestnicy "Promyka" zaprezentowali się brawurowo, jak co roku zresztą. Z rąk Pani Dyrektor otrzymaliśmy piękną statuetkę i dyplom za Uczestnictwo upamiętniające tegoroczną Galę. W tym roku Gala w Białogardzie była wydarzeniem szczególnym, a to za sprawą 20. Jubileuszu powstania ośrodka. Podczas Gali Powiatowy Dom Samopomocy Centrum Rehabilitacyjno-Kulturalne obchodził jubileusz XX - lecia istnienia, dlatego oprócz brawurowych występów zaprzyjaźnionych ośrodków mieliśmy okazję przyjrzeć się, jak ośrodek rozwijał się na przestrzeni lat oraz jak ewoluował. Ponieważ byliśmy gośćmi zaproszonymi na urodziny nie wypadało zawitać bez upominku. Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" wraz z Kadrą wręczyli jubilatom wyjątkowy prezent w postaci Makramowego Anioła, kolorowych mydełek glicerynowych oraz personalizowanej kartki z życzeniami. Po występie udaliśmy się na uroczysty poczęstunek. Udział w corocznej Gali w Białogardzie jest dla nas bardzo ważnym wydarzeniem artystycznym, dlatego jesteśmy niezwykle wdzięczni organizatorom, że co roku możemy gościć w tym wyjątkowym miejscu i integrować się z ośrodkami.


Dzień Pluszowego Misia

24 listopada zawitał do nas niezwykły gość, a to za sprawą obchodzonego na całym świecie Dnia pluszowego misia. Zabawka ta od prawie 120 lat towarzyszy nam pod każdą szerokością geograficzną, ciesząc zarówno tych najmłodszych jak i nieco starszych. W każdym z nas drzemie coś z dziecka dlatego ucieszyła nas tak bardzo wizyta pluszowego misia z opiekunami z Gościńskiego Centrum Kultury i Książki. Oczywiście zrobiliśmy sobie również pamiątkowe fotografie z misiem. Dziękujemy za wizytę.


Obchody Andrzejek w "Promyku"

28 listopada w ŚDS "Promyk" celebrowaliśmy Andrzejki. Na zajęciach edukacyjnych przypomnieliśmy sobie historię tej pięknej i długoletniej tradycji. Andrzejki inaczej Jędrzejki lub Jędrzejówki to wieczór wróżb odprawianych 29 listopada, gdy zapadnie zmierzch. W obecnych czasach to magiczne święto cieszy się dużą popularnością. Tego dnia organizuje się huczne imprezy w gronie przyjaciół. Jest to ostatnia okazja do zabaw, przed Adwentem, czasem refleksji, postu piątkowego, czasem oczekiwania na przyjście Zbawiciela. Zabawy andrzejkowe to przede wszystkim tajemnicze wróżby, które mają zdradzić przyszłość i odkryć sercowe wybory, ale nie tylko. Zabawy andrzejkowe to także gry, zabawy i zagadki. W "Promyku" do Andrzejek przygotowywaliśmy się już kilka dni wcześniej. Uczestnicy podczas zajęć w pracowni komputerowej przygotowywali i wyszukiwali rozmaite wróżby i zagadki oraz drukowali i edytowali teksty i ciekawe konkursy. Pracownia kulinarna z terapeutą - Panem Rolandem Walkowiak na czele zadbała o to, aby tego dnia było pysznie, słodko i oczywiście upiekli dla andrzejkowiczów obowiązkowe ciasteczka z wróżbą. Były też kolorowe galaretki z owocami i bitą śmietaną oraz aksamitny sernik. Na zajęciach plastycznych Uczestnicy przygotowali dekoracje, które tego dnia zdobiły salę. To m.in. kolorowe balony, girlandy i akcesoria konkursowe. Podczas Andrzejek Uczestnicy oraz Pracownicy wróżyli sobie przyszłość m.in. lejąc wosk przez dziurkę od klucza, brali udział w rozmaitych konkursach i bawili się wspólnie podczas zabawy tanecznej. Co niektórzy wywróżyli sobie ciekawe podróże, inni przyszłego małżonka lub niespodziewane szczęście, które w najbliższym czasie przyniesie los. To bardzo przyjemny andrzejkowy dzień. Cieszymy się, że dzięki takim zajęciom możemy celebrować nasze piękne polskie tradycje. Oby zostały z nami jak najdłużej.